kary za nielegalne pozbywanie się gruzu

Co grozi za nielegalne pozbywanie się gruzu?

By | | No Comments

Podczas budowy, remontu czy rozbiórki generuje się zazwyczaj spore ilości gruzu. Jest to dość uciążliwy odpad, który nie jest zaliczany do odpadów komunalnych. Niestety, wiele osób pozbywa się go w nielegalny sposób: wyrzuca do zwykłego kosza lub, co gorsza, rozsypuje w lesie czy topi w jeziorze. Jakie mogą być konsekwencje takiego postępowania? Read More

proces recyklingu gruzu

Jak przebiega recykling gruzu?

By | | No Comments

Gruz jest odpadem budowlanym, niezaliczanym do odpadów komunalnych. Wyrzucenie go do zwykłego kosza lub wrzucenie do jeziora grozi wysoką grzywną. Do wywozu gruzu z budowy powinno się zamawiać wyspecjalizowane firmy, które w dedykowanych do tego celu kontenerach gruz wywiozą na specjalne składowiska. Tam będzie on poddany recyklingowi, dzięki czemu da się go ponownie wykorzystać. Jak wygląda proces recyklingu gruzu? Read More

Rękawy zsypowe

Rękawy zsypowe do gruzu i ich zastosowanie

By | | No Comments

Usuwanie gruzu do dedykowanego kontenera jest obowiązkiem każdej osoby przeprowadzającej remont mieszkania czy domu. Kontener na gruz zamawia się w firmie, która odbierze od nas gruz, a następnie zajmie się jego recyklingiem. W przypadku remontu domu podstawienie kontenera na posesję zazwyczaj nie jest problematyczne. Ekipa remontowa może łatwo spakować gruz z worki i wrzuć je do kontenera stojącego tuż obok wejścia. Jak jednak radzą sobie ekipy remontujące mieszkania na wysokich kondygnacjach lub dachy domów? Oprócz kontenera na gruz wynajmują też rękawy zsypowe. Read More

Ciężarówka na gruz

Ciężarówki na gruz i auta samowyładowcze. Kiedy warto z nich skorzystać?

By | | No Comments

Każda większa budowa i rozbiórka budynku generuje spore ilości gruzu i odpadów budowlanych. Wiele osób zastanawia się, jak się ich pozbyć. Zamawianie kolejnych kontenerów i ich ręczne ładowanie to syzyfowa praca. Tam, gdzie gruzu jest naprawdę dużo, lepiej sprawdzają się samowyładowcze ciężarówki na gruz, zwane potocznie wywrotkami. Kiedy warto zamówić wywrotkę? Sprawdźmy! Read More

wzrost

Recykling gruzu a oszczędności

By | | No Comments

Wyburzanie i remontowanie budynków generuje ogromne ilości gruzu. Dawniej gruz ten wywożono na wysypiska i traktowano jako odpad budowlany. Wraz ze wzrostem świadomości znaczenia recyklingu zmieniły się przepisy prawne, a gruz musi trafić do firm, które zrobią z niego odpowiedni użytek. Pokruszony gruz bowiem jest bowiem pożądanym materiałem w budownictwie i drogownictwie. Read More

kontenery na gruz

Jakiego rodzaju materiały można wyrzucać do kontenerów na gruz?

By | | No Comments

Kontenery na gruz dostępne są w wielu rodzajach. Wybór kontenera powinien zależeć od ilości odpadów, jakie chcemy w nim umieścić. Przy oddawaniu gruzu wygodniejsze są kontenery otwarte, natomiast przy odpadach wielomateriałowych – zamknięte. Prawo zabrania składowania kontenera na gruz na własnej posesji, a odpady po remoncie, modernizacji budynku czy innych pracach budowlanych, muszą trafić do utylizacji.

Przepisy prawne

Według przepisów prawnych podczas remontu należy zamówić specjalny kontener do wywożenia gruzu. Gruz budowlany należy do innej kategorii śmieci niż odpady komunalne, dlatego musi być poddawany utylizacji. Standardowe opłaty za śmieci nie obejmują odpadów budowlanych. Za nielegalne pozbywanie się gruzu grozi mandat w wysokości od 20 do 5000 zł. Natomiast za nieutrzymanie czystości i porządku przy swojej nieruchomości można zapłacić mandat 1500 zł. Na rynku istnieją firmy, które zajmują się wypożyczaniem pojemników na odpady po budowie, przebudowie nieruchomości, remoncie mieszkania czy termomodernizacji budynku. Firmy oferują kompleksowe usługi, od dostarczenia kontenera, przez wywóz śmieci, ich utylizację, aż po niezbędne dokumenty do prowadzenia ewidencji odbieranych odpadów. Posiadają specjalne samochody, które są przystosowane do transportowania wszystkich rodzajów pojemników. Oprócz tego zapewniają wywóz starych mebli czy śmieci wielkogabarytowych generowanych po porządkach piwnic i strychów.

Co wolno, a czego nie?

Kontenerów na gruz można używać do wyrzucania elementów betonowych, z cegły, ceramiki styropianu, folii, tynków, płyt gipsowo-kartonowych, framug okiennych, drzwiowych, ale również drewna, papieru lub metalu. Natomiast nie wolno w nich umieszczać sprzętów RTV i AGD, np. starych telewizorów czy monitorów, lodówek, baterii, żarówek, opon lub eternitu. Takie śmieci muszą być utylizowane w odrębny sposób. Do grupy odpadów budowlanych i rozbiórkowych wchodzą pozostałości po takich pracach jak tynkowanie, tapetowanie, ocieplanie, wymiana podłóg, wykładzin i oklein. Należy do nich też wymiana stolarki budowlanej drzwiowej i okiennej oraz bieżąca konserwacja oraz modernizacja pomieszczeń w nieruchomościach zamieszkałych.

rodzaje kontenerow

Rodzaje kontenerów

By | | No Comments

Na rynku są dostępne kontenery o różnych pojemnościach i konstrukcjach. Najważniejsze przy wyborze jest zamówienie adekwatnego kontenera do ilości generowanych odpadów. Zbyt duży będzie się wiązał z wyższymi opłatami wynajmu, a zbyt mały ze zwiększoną częstotliwością wywożenia odpadów. Oprócz wielkości należy też brać pod uwagę przeznaczenie kontenera.

Otwarte czy zamknięte

Kontenery są przystosowane do składowania odpadów ciężkich, jak gruz, ziemia, beton oraz odpadów lekkich typu karton, folia, płyty gipsowe, wełna mineralna, styropian, drewno. Można podzielić je ze względu na przeznaczenie. Kontenery na odpady budowlane to zazwyczaj kontenery otwarte. W kontenerach otwartych umieszcza się wygodnie odpady poremontowe, takie jak gruz, drewno, tworzywa, makulaturę, folię, stare meble, czasami ziemię czy inne materiały sypkie. Dobre firmy oferują kontenery o różnych pojemnościach. Te mniejsze (2-3m3) idealnie sprawdzą się przy niewielkich remontach, łatwo podstawić je pod blok lub kamienicę. Większe kontenery (3-8m3) są oczywiście wygodniejsze w użytku i jednorazowo można umieścić w nich więcej odpadów. Największe kontenery (o pojemności 20-34m3) z powodzeniem pomieszczą nawet wielkogabarytowe odpady komunalne oraz lekkie odpady organiczne: korę, gałęzie, liście. Istnieją także rzadko używane kontenery zamknięte, w których śmieci posiadają dodatkowe zabezpieczenie. Przy bardzo małych remontach najlepiej sprawdzi się worek kontenerowy typu Big Bag.

Idealne dopasowanie

Kontenery to produkty wysokiej jakości, produkowane z blachy stalowej. Charakteryzuje je wysoka odporność na działanie warunków atmosferycznych lub czynników mechanicznych i chemicznych. Zastosowane farby mają właściwości antykorozyjne i zapewniają odpowiednią trwałość na długi czas użytkowania. Muszą być dostosowane do przewożonych odpadów, np. śmieci elastycznych, wielkogabarytowych czy recyklingowych. Powinny być przystosowane do załadunku i wyładunku, np. poprzez zastosowanie drzwi. Kontenery są wyposażone w standardowe systemy załadunku, jak hakowo-rolkowy lub bramowo-cięgnowy.

Gruz budowlany

Jakiego rodzaju kruszywa wykorzystuje się na placu budowy?

By | | No Comments

Kruszywa wykorzystywane są w budownictwie i drogownictwie na szeroką skalę. Zazwyczaj stają się składnikiem betonów (aż do 70%) i zapraw, często też służą do utwardzania podłoża. Na rynku dostępnych jest wiele kruszyw o różnych właściwościach, dzięki czemu mają naprawdę zróżnicowane zastosowanie.

Rodzaje kruszyw

Kruszywa budowlane muszą charakteryzować się dużą wytrzymałością na ścieranie, ściskanie i inne uszkodzenia mechaniczne. Mogą mieć różną wielkość ziaren (od drobnych, po grube, sprzedawane są także mieszanki ziaren). Można podzielić je  m.in. ze względu na sposób ich pozyskiwania. Pierwszą grupą są kruszywa naturalne, pochodzenia mineralnego. Powstają podczas erozji skał, mechanicznego rozdrobnienia lub występują naturalnie – w postaci okruchów skalnych. Dzielimy je na kruszywa żwirowe (np. piasek, żwir, pospółka, otoczaki) i łamane (np. tłuczeń, grys, miał, kliniec). Drugą grupą są kruszywa sztuczne. Do tej grupy zaliczamy kruszywa pochodzenia mineralnego i przemysłowego, poddane modyfikacji termicznej lub innej (np. keramzyt, żużel granulowany, żużel stalowniczy) oraz kruszywa pochodzące z recyklingu.  W jaki sposób można uzyskać kruszywa przez recykling?

Gruz budowlany

Kruszywo można uzyskać poprzez recykling gruzu budowlanego. Firmy oferujące wywóz gruzu przetwarzają go przy pomocy specjalnych kruszarek i przesiewaczy w pełnowartościowe kruszywo budowalne. Zazwyczaj kruszywo wymaga jeszcze uszlachetnienia. Często w ten sposób przetwarza się gruz betonowy i ceglany. Recykling gruzu znacząco wpływa na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska, ale także przynosi ogromne oszczędności firmom budowlanym. Najlepsze z nich są w stanie powtórnie wykorzystać 80% gruzu pochodzącego z rozbiórki budynku do budowy nowego. Recykling gruzu pozwala ograniczyć eksploatację zasobów naturalnych. Umożliwia też odzyskiwanie terenów zajętych do tej pory przez hałdy gruzu.

Papa i azbest

Papa i azbest – jak pozbyć się szkodliwych materiałów ze swojej posesji?

By | | No Comments

Azbest przed laty był bardzo popularnym materiałem budowlanym. Okazało się jednak, że jest on bardzo szkodliwy dla zdrowia. Włókna azbestowe pojawiające się w powietrzu gromadzą się w tkance płucnej i po wielu latach mogą stać się czynnikiem rakotwórczym. 19 czerwca 1997 roku polski rząd przyjął rezolucję, na podstawie której do roku 2032 azbest i eternit mają całkowicie zniknąć z Polski. Wiele osób remontując dom musi więc się go pozbyć ze swojego dachu. Na dachach często też kładziona była papa, która jest z kolei materiałem trudnym do zutylizowania. Jak bezpiecznie i legalnie pozbyć się papy i azbestu ze swojej posesji?

Usuwanie azbestu

Do demontażu dachu, na którym znajduje się azbest, należy zatrudnić specjalną firmę. Jej pracownicy wyposażeni są w środki ochrony dróg oddechowych i wykonają to zadanie w sposób najzdrowszy dla otoczenia. Płyty azbestowe powinni oni zapakować w folię z polietylenu o grubości co najmniej 0,2 mm i zamknąć tak, aby przypadkowe otwarcie paczki było niemożliwe. Azbestu i eternitu nie wolno usuwać na własną rękę.

Wywóz papy i azbestu

Odpady takie jak papa i odpowiednio zapakowany azbest powinny być oznakowane zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarki z 14 sierpnia 1998 r. Do ich wywiezienia należy zamówić odpowiedni kontener na śmieci, dostarczony przez profesjonalną firmę zajmującą się wywozem gruzu i odpadów budowlanych. Przewoźnik wystawia kartę przekazania odpadów – to jego obowiązek. Odpady trafiają na specjalne składowiska, na które zwozi się materiały niebezpieczne. Wywóz tych materiałów przeważnie jest nieco droższy, niż wywóz gruzu. Wynika to z trudnego procesu, jakim jest bezpieczna utylizacja tych odpadów. Jeśli na danej posesji przeprowadzany jest większy remont, należy pamiętać o tym, by papa i eternit nie trafiły do tego samego kontenera, co gruz. Jeśli nie jesteśmy pewni, co może trafiać do poszczególnych kontenerów na odpady, warto zapytać o to w doświadczonej firmie oferującej wywóz gruzu.