kontenery na gruz

Jakiego rodzaju materiały można wyrzucać do kontenerów na gruz?

By | | No Comments

Kontenery na gruz dostępne są w wielu rodzajach. Wybór kontenera powinien zależeć od ilości odpadów, jakie chcemy w nim umieścić. Przy oddawaniu gruzu wygodniejsze są kontenery otwarte, natomiast przy odpadach wielomateriałowych – zamknięte. Prawo zabrania składowania kontenera na gruz na własnej posesji, a odpady po remoncie, modernizacji budynku czy innych pracach budowlanych, muszą trafić do utylizacji.

Przepisy prawne

Według przepisów prawnych podczas remontu należy zamówić specjalny kontener do wywożenia gruzu. Gruz budowlany należy do innej kategorii śmieci niż odpady komunalne, dlatego musi być poddawany utylizacji. Standardowe opłaty za śmieci nie obejmują odpadów budowlanych. Za nielegalne pozbywanie się gruzu grozi mandat w wysokości od 20 do 5000 zł. Natomiast za nieutrzymanie czystości i porządku przy swojej nieruchomości można zapłacić mandat 1500 zł. Na rynku istnieją firmy, które zajmują się wypożyczaniem pojemników na odpady po budowie, przebudowie nieruchomości, remoncie mieszkania czy termomodernizacji budynku. Firmy oferują kompleksowe usługi, od dostarczenia kontenera, przez wywóz śmieci, ich utylizację, aż po niezbędne dokumenty do prowadzenia ewidencji odbieranych odpadów. Posiadają specjalne samochody, które są przystosowane do transportowania wszystkich rodzajów pojemników. Oprócz tego zapewniają wywóz starych mebli czy śmieci wielkogabarytowych generowanych po porządkach piwnic i strychów.

Co wolno, a czego nie?

Kontenerów na gruz można używać do wyrzucania elementów betonowych, z cegły, ceramiki styropianu, folii, tynków, płyt gipsowo-kartonowych, framug okiennych, drzwiowych, ale również drewna, papieru lub metalu. Natomiast nie wolno w nich umieszczać sprzętów RTV i AGD, np. starych telewizorów czy monitorów, lodówek, baterii, żarówek, opon lub eternitu. Takie śmieci muszą być utylizowane w odrębny sposób. Do grupy odpadów budowlanych i rozbiórkowych wchodzą pozostałości po takich pracach jak tynkowanie, tapetowanie, ocieplanie, wymiana podłóg, wykładzin i oklein. Należy do nich też wymiana stolarki budowlanej drzwiowej i okiennej oraz bieżąca konserwacja oraz modernizacja pomieszczeń w nieruchomościach zamieszkałych.

rodzaje kontenerow

Rodzaje kontenerów

By | | No Comments

Na rynku są dostępne kontenery o różnych pojemnościach i konstrukcjach. Najważniejsze przy wyborze jest zamówienie adekwatnego kontenera do ilości generowanych odpadów. Zbyt duży będzie się wiązał z wyższymi opłatami wynajmu, a zbyt mały ze zwiększoną częstotliwością wywożenia odpadów. Oprócz wielkości należy też brać pod uwagę przeznaczenie kontenera.

Otwarte czy zamknięte

Kontenery są przystosowane do składowania odpadów ciężkich, jak gruz, ziemia, beton oraz odpadów lekkich typu karton, folia, płyty gipsowe, wełna mineralna, styropian, drewno. Można podzielić je ze względu na przeznaczenie. Kontenery na odpady budowlane to zazwyczaj kontenery otwarte. W kontenerach otwartych umieszcza się wygodnie odpady poremontowe, takie jak gruz, drewno, tworzywa, makulaturę, folię, stare meble, czasami ziemię czy inne materiały sypkie. Dobre firmy oferują kontenery o różnych pojemnościach. Te mniejsze (2-3m3) idealnie sprawdzą się przy niewielkich remontach, łatwo podstawić je pod blok lub kamienicę. Większe kontenery (3-8m3) są oczywiście wygodniejsze w użytku i jednorazowo można umieścić w nich więcej odpadów. Największe kontenery (o pojemności 20-34m3) z powodzeniem pomieszczą nawet wielkogabarytowe odpady komunalne oraz lekkie odpady organiczne: korę, gałęzie, liście. Istnieją także rzadko używane kontenery zamknięte, w których śmieci posiadają dodatkowe zabezpieczenie. Przy bardzo małych remontach najlepiej sprawdzi się worek kontenerowy typu Big Bag.

Idealne dopasowanie

Kontenery to produkty wysokiej jakości, produkowane z blachy stalowej. Charakteryzuje je wysoka odporność na działanie warunków atmosferycznych lub czynników mechanicznych i chemicznych. Zastosowane farby mają właściwości antykorozyjne i zapewniają odpowiednią trwałość na długi czas użytkowania. Muszą być dostosowane do przewożonych odpadów, np. śmieci elastycznych, wielkogabarytowych czy recyklingowych. Powinny być przystosowane do załadunku i wyładunku, np. poprzez zastosowanie drzwi. Kontenery są wyposażone w standardowe systemy załadunku, jak hakowo-rolkowy lub bramowo-cięgnowy.

Gruz budowlany

Jakiego rodzaju kruszywa wykorzystuje się na placu budowy?

By | | No Comments

Kruszywa wykorzystywane są w budownictwie i drogownictwie na szeroką skalę. Zazwyczaj stają się składnikiem betonów (aż do 70%) i zapraw, często też służą do utwardzania podłoża. Na rynku dostępnych jest wiele kruszyw o różnych właściwościach, dzięki czemu mają naprawdę zróżnicowane zastosowanie.

Rodzaje kruszyw

Kruszywa budowlane muszą charakteryzować się dużą wytrzymałością na ścieranie, ściskanie i inne uszkodzenia mechaniczne. Mogą mieć różną wielkość ziaren (od drobnych, po grube, sprzedawane są także mieszanki ziaren). Można podzielić je  m.in. ze względu na sposób ich pozyskiwania. Pierwszą grupą są kruszywa naturalne, pochodzenia mineralnego. Powstają podczas erozji skał, mechanicznego rozdrobnienia lub występują naturalnie – w postaci okruchów skalnych. Dzielimy je na kruszywa żwirowe (np. piasek, żwir, pospółka, otoczaki) i łamane (np. tłuczeń, grys, miał, kliniec). Drugą grupą są kruszywa sztuczne. Do tej grupy zaliczamy kruszywa pochodzenia mineralnego i przemysłowego, poddane modyfikacji termicznej lub innej (np. keramzyt, żużel granulowany, żużel stalowniczy) oraz kruszywa pochodzące z recyklingu.  W jaki sposób można uzyskać kruszywa przez recykling?

Gruz budowlany

Kruszywo można uzyskać poprzez recykling gruzu budowlanego. Firmy oferujące wywóz gruzu przetwarzają go przy pomocy specjalnych kruszarek i przesiewaczy w pełnowartościowe kruszywo budowalne. Zazwyczaj kruszywo wymaga jeszcze uszlachetnienia. Często w ten sposób przetwarza się gruz betonowy i ceglany. Recykling gruzu znacząco wpływa na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska, ale także przynosi ogromne oszczędności firmom budowlanym. Najlepsze z nich są w stanie powtórnie wykorzystać 80% gruzu pochodzącego z rozbiórki budynku do budowy nowego. Recykling gruzu pozwala ograniczyć eksploatację zasobów naturalnych. Umożliwia też odzyskiwanie terenów zajętych do tej pory przez hałdy gruzu.

Papa i azbest

Papa i azbest – jak pozbyć się szkodliwych materiałów ze swojej posesji?

By | | No Comments

Azbest przed laty był bardzo popularnym materiałem budowlanym. Okazało się jednak, że jest on bardzo szkodliwy dla zdrowia. Włókna azbestowe pojawiające się w powietrzu gromadzą się w tkance płucnej i po wielu latach mogą stać się czynnikiem rakotwórczym. 19 czerwca 1997 roku polski rząd przyjął rezolucję, na podstawie której do roku 2032 azbest i eternit mają całkowicie zniknąć z Polski. Wiele osób remontując dom musi więc się go pozbyć ze swojego dachu. Na dachach często też kładziona była papa, która jest z kolei materiałem trudnym do zutylizowania. Jak bezpiecznie i legalnie pozbyć się papy i azbestu ze swojej posesji?

Usuwanie azbestu

Do demontażu dachu, na którym znajduje się azbest, należy zatrudnić specjalną firmę. Jej pracownicy wyposażeni są w środki ochrony dróg oddechowych i wykonają to zadanie w sposób najzdrowszy dla otoczenia. Płyty azbestowe powinni oni zapakować w folię z polietylenu o grubości co najmniej 0,2 mm i zamknąć tak, aby przypadkowe otwarcie paczki było niemożliwe. Azbestu i eternitu nie wolno usuwać na własną rękę.

Wywóz papy i azbestu

Odpady takie jak papa i odpowiednio zapakowany azbest powinny być oznakowane zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarki z 14 sierpnia 1998 r. Do ich wywiezienia należy zamówić odpowiedni kontener na śmieci, dostarczony przez profesjonalną firmę zajmującą się wywozem gruzu i odpadów budowlanych. Przewoźnik wystawia kartę przekazania odpadów – to jego obowiązek. Odpady trafiają na specjalne składowiska, na które zwozi się materiały niebezpieczne. Wywóz tych materiałów przeważnie jest nieco droższy, niż wywóz gruzu. Wynika to z trudnego procesu, jakim jest bezpieczna utylizacja tych odpadów. Jeśli na danej posesji przeprowadzany jest większy remont, należy pamiętać o tym, by papa i eternit nie trafiły do tego samego kontenera, co gruz. Jeśli nie jesteśmy pewni, co może trafiać do poszczególnych kontenerów na odpady, warto zapytać o to w doświadczonej firmie oferującej wywóz gruzu.

kontener na śmieci

Porządki w piwnicy. Co zrobić ze zniszczonymi rzeczami?

By | | No Comments

Osoby dziedziczące mieszkanie po swoich rodzicach lub dziadkach zazwyczaj przed wprowadzeniem się decydują się na jego całkowite opróżnienie i gruntowny remont. Czasami do mieszkania przynależy również piwnica lub komórka lokatorska, jednak nikt nie pamięta, gdzie ona się znajduje, ani co w niej jest. Dla zdrowia i bezpieczeństwa lokatorów bloku lepiej jest zapytać o jej umiejscowienie w administracji i ją także opróżnić ze śmieci. Jeśli przez długi czas była ona nieużywana, może to okazać się trudnym zadaniem. Read More

kontenery na odpady

Urządzam mieszkanie. Czy muszę wynajmować rękaw do gruzu?

By | | No Comments

Osoby, które kupują lub dziedziczą mieszkanie, zazwyczaj chcą wyremontować je po swojemu. Często robią to na własną rękę, aby remont kosztował jak najmniej. Nieraz nowa aranżacja wymaga wyburzenia choćby niewielkiej ścianki. Jednak nawet z małej ściany oddzielającej w kawalerce kuchnię od pokoju uzyskuje się kilka worków gruzu. Czy w tym przypadku właściciele mieszkania muszą wynajmować rękaw, którym pozbędą się gruzu z mieszkania?

Nieobowiązkowy, lecz wygodny

Wynajęcie rękawa nie jest obowiązkowe, jednak bardzo wygodne, zwłaszcza gdy mieszkanie znajduje się na wysokim piętrze w bloku bez windy, a do tego gruzu jest bardzo dużo. Rękaw montuje się jednym końcem w oknie remontowanego mieszkania, a drugim w specjalnym kontenerze na odpady budowlane, postawionym tuż pod blokiem. Gruz wyrzuca się po prostu do rękawa, a ten trafia bezpośrednio do kontenera. Dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędza się dużo czasu. Gruzu nie trzeba pakować w worki, ani znosić do kontenera ręcznie. Jest to też bezpieczniejsza metoda – worek z gruzem może pęknąć od ciężaru podczas znoszenia go po schodach. Dzięki rękawowi do gruzu nie brudzimy także workami klatki schodowej i nie musimy jej potem po sobie sprzątać.

Nie wszystko się zmieści

Pamiętajmy, że podczas remontu na własną rękę i tak nie unikniemy znoszenia rożnych przedmiotów do kontenera. Gdy wynajmiemy kontener na gruz, możemy do niego wrzucić inne niewygodne śmieci, np. stary tapczan czy ławę. Do kontenera możemy wyrzucić również stary sprzęt RTV i AGD, który poddany będzie recyklingowi. Rękaw do gruzu, jak sama nazwa wskazuje, jest zatem polecany do usuwania gruzu i innych drobnych śmieci.

wywóz gruzu

Remont na działce. Kłopotliwe odpady

By | | No Comments

Właściciele działek letniskowych wiedzą, że raz na jakiś czas wymagają one gruntownego remontu. Aby wyjazd na działkę budził radość, zarówno domek, jak i jego okolica powinny być schludne, zadbane i zaaranżowane w sposób miły dla oka. Aby jednak na posesji zapanował ład, trzeba niestety zacząć od chaosu.

Bez kontenera ani rusz

Do przeprowadzenia wszystkich prac niezbędne będzie zamówienie kontenera na odpady. Firma świadcząca usługi wynajmu tego typu sprzętu postawi kontener na śmieci na naszą działkę lub w jej bliską okolicę i odbierze go w wyznaczonym terminie. Do kontenera możemy wyrzucać dosłownie wszystkie odpady remontowe. Mogą do niego trafić zarówno śmieci z remontu domu: resztki papy, płyt kartonowo-gipsowych, gruz czy stara boazeria, jak również zniszczone meble, niesprawny sprzęt RTV i AGD oraz skute kafelki i armatura. To jednak nie wszystko. Jeśli razem z domem zamierzamy doprowadzić do porządku ogród, kontener może okazać się do tego równie niezbędny. Oprócz zwykłych śmieci budowlanych mogą bowiem do niego trafić rzeczy takie jak kamienie, gałęzie, karpy, żwir, piach czy stare meble i zabawki ogrodowe. Dzięki kontenerowi śmieci wyrzucamy szybko do jednego miejsca, zamiast szukać okolicznych punktów odbioru nietypowych śmieci, do których musielibyśmy je na raty wywozić.

Co się dzieje z pełnym kontenerem?

Gdy już zapełnimy kontener, a opróżnimy działkę z odpadów, możemy zabrać się za urządzanie jej na nowo. Co jednak dzieje się dalej z kontenerem? Firma, od której go wynajęliśmy, przyjedzie po niego i zabierze z naszej posesji. Śmieci trafiają do zakładu, który zajmie się ich recyklingiem i utylizacją. Niewiele osób wie o tym, że gruz da się ponownie wykorzystać do budowy nowych budynków. Z elektrośmieci odzyskuje się wiele podzespołów i metali, które otrzymują nowe życie. Profesjonalne linie recyklingowe wsparte ludzkimi rękami dokładnie posortują śmieci i odzyskają z nich to, co się da, by ich jak najmniejsza ilość trafiła na wysypisko.

worek

Remont mieszkania. Co zrobić z gruzem?

By | | No Comments

Wiele osób decyduje się na wyremontowanie mieszkania na własną rękę. Czasami wiąże się to z wyburzaniem ścian: łączeniem kuchni z salonem, czy wymianą drzwi. Te prace generują zawsze większe lub mniejsze ilości gruzu, których z mieszkania trzeba się jakoś pozbyć. Gruzu nie wolno jednak wyrzucić do śmietnika, jest to niezgodne z wytycznymi dotyczącymi zasad recyklingu. Jak więc sobie z nim poradzić?

Kontener

Aby pozbyć się z domu gruzu, niezbędny będzie specjalny kontener na gruz. Skąd go wziąć? To proste. Wystarczy znaleźć dobrą firmę oferującą wynajem kontenerów. Pracownicy podstawią kontener pod wskazany przez nas adres. Gdy go zapełnimy, wystarczy, że zadzwonimy do firmy z prośbą o jego zabranie… i to wszystko. Firma zajmie się profesjonalnym recyklingiem gruzu, my nie musimy się już o nic martwić. Do kontenera możemy załadować również inne „niestandardowe” śmieci, których nie wolno wyrzucać do śmietnika: elektrośmieci, stare meble czy resztki farb i lakierów. Odbiór kontenera może nastąpić ustalonego dnia, lecz wiele osób umawia się tak, że zadzwonią po kierowcę, gdy kontener będzie pełny. Wtedy też mogą od razu zamówić podstawienie drugiego kontenera, jeśli nie wszystko, co chcieli wyrzucić, zmieści się w pierwszym.

Transport

Jak dostarczyć gruz do kontenera? To wszystko zależy od bloku, w jakim mieszkamy. Jeśli nie ma w nim windy, a kontener da się podstawić tuż pod okno mieszkania, warto rozważyć wynajem specjalnego rękawa. Jeden jego koniec stabilnie montuje się w oknie mieszkania, a drugi w kontenerze. Gruz z mieszkania po prostu wrzuca się do rękawa, a ten spada do kontenera. W ten sposób nie można wyrzucać jednak śmieci, które mogłyby zapchać rękaw. Czasami jednak kontenera nie da się postawić pod oknem. Wtedy gruz trzeba do niego samodzielnie zanieść. W tym celu należy kupić specjalne worki do gruzu, dostępne w każdym sklepie budowlanym.

odpady budowlane

Recykling gruzu i odpadów budowlanych

By | | No Comments

Odpady są naturalną częścią naszej codzienności. Nie wszystkie jednak mogą być wrzucone do tradycyjnego osiedlowego kosza na śmieci. W grupie tych wymagających specjalnego postępowania znajdują się także gruz i pozostałości budowlane. To odpady, które można poddawać recyklingowi.

Czym jest recykling gruzu i odpadów budowlanych?

Recykling w ogólnym rozumieniu to proces przetwarzania śmieci w celu ich ponownego wykorzystania. Może on być całkowity, kiedy odpady wykorzystywane są w 100% lub częściowy, gdy odzyskuje się tylko niektóre składniki. Potrzeba rozszerzania zakresu stosowania recyklingu wynika z przepisów unijnych, które narzucają na wszystkie kraje członkowskie obowiązek eliminowania jak największej ilości śmieci. Celem surowych przepisów jest bardziej efektywna ochrona zagrożonego działalnością człowieka środowiska naturalnego.

Obok papieru, puszek metalowych czy tworzyw sztucznych recyklingowi mogą być też poddawane odpady budowlane i gruz. Proces ten obejmuje następujące etapy:

 • oddzielanie odpadów budowlanych oraz ich składowanie np. w kontenerach,
 • wstępną segregację na rodzaje,
 • kruszenie gruzu i odpadów lub rozdrabnianie innymi metodami,
 • magnetyczne odseparowywanie elementów zbrojenia,
 • sortowanie na frakcje.

Korzyści z recyklingu odpadów budowlanych

Kontenerowy wywóz gruzu oferuje wiele specjalistycznych firm, do których zalicza się też nasze przedsiębiorstwo Sawo Gruz. Dzięki możliwości zbierania i przetwarzania takich pozostałości powstaje surowiec wtórny, który znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach budownictwa i zagospodarowania przestrzeni. Do najważniejszych korzyści z recyklingu można zaliczyć:

 • eliminowanie nadmiaru odpadów na wysypiskach śmieci,
 • ograniczenie powstawania tzw. dzikich wysypisk,
 • możliwość wykorzystania niektórych frakcji materiału do budowy dróg, umacniania nasypów i fundamentów, wysypywania placów i wielu innych,
 • obniżanie kosztów produkcji materiałów budowlanych,
 • zmniejszanie intensywności tej produkcji, a w konsekwencji ograniczenie zanieczyszczeń środowiska i oszczędzanie energii.

Brak miejsc do składowania oraz wymierne korzyści, jakie niesie ponowne wykorzystanie odpadów budowlanych są wystarczającym impulsem do ich recyklingu.

rozbiorka domu

Procedury bezpieczeństwa podczas rozbiórki domu

By | | No Comments

Budowanie domu wiąże się z koniecznością spełnienia wielu warunków, w tym również tych związanych z kwestią bezpieczeństwa pracowników i samej budowy. Podobne zasady obowiązują też podczas prac rozbiórkowych. Powinni je więc przeprowadzać wykwalifikowani specjaliści.

Bezpieczne wyburzanie ze specjalistami

Rozbiórka starego, zniszczonego budynku bywa bardziej niebezpieczna niż stawianie nowego domu. Powodem jest upływ czasu i niszczące siły, które przez dziesiątki lat oddziaływały na mury. Zważywszy, że rozbierane dziś domy powstawały w czasach, kiedy nie znano jeszcze nowoczesnych technologii, wiele takich budynków przypomina niestabilne domki z kart. Nawet niewielki magazyn, szopa czy garaż mogą przysporzyć wiele problemów. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem niż samodzielne wykonanie prac jest powierzenie takiego zadania specjalistom.

Firmy oferujące tego typu usługi, do których zalicza się też Sawo Gruz, nie tylko dysponują wiedzą i uprawnieniami, ale też odpowiednim ciężkim sprzętem. Koparki, koparkoładowarki oraz wywrotki są niezbędne zarówno do rozebrania budynku, jak i do uprzątnięcia terenu. Dodatkową usługą w ofercie jest wynajem kontenerów na odpady oraz wywóz gruzu wraz z jego utylizacją.

Rozbiórkowe procedury bezpieczeństwa

Prace przy wyburzaniu domu lub rozbieraniu konstrukcji hali stalowej wymagają zastosowania się do zasad BHP oraz do zdroworozsądkowych reguł. Na pracowników i ekipy rozbiórkowe określone obowiązki nakłada samo prawo budowlane. Oto kilka przykładowych zaleceń.

 • Prac rozbiórkowych nie powinno się przeprowadzać przy wietrze przekraczającym prędkość 10m/s. Grozi to zawaleniem się ścian.
 • W czasie rozbiórki pracownicy mogą przebywać wyłącznie na najwyższej kondygnacji.
 • Konieczne jest systematyczne usuwanie gruzu za pomocą rynien zsypowych.
 • Niedopuszczalne jest podkopywanie ścian.
 • Pracownicy rozbiórkowi powinni stosować środki ochrony osobistej.
 • W skrajnych częściach budowli niezbędna jest odpowiednia asekuracja.
 • Rozbiórka powinna się odbywać pod nadzorem kierownika prac (art. 18 prawa budowlanego).
 • Obowiązkowe jest prowadzenie dziennika rozbiórki.

Samodzielne rozbieranie budynku lub garażu może prowadzić do nieprzewidzianych wypadków, a także wiązać się z niedotrzymaniem obowiązków, jakie nakłada prawo.