Papa poremontowa nie jest odpadem komunalnym, dlatego może być trudna w zagospodarowaniu. Za nieprawidłową segregację, palenie lub wywóz materiałów tego typu na nielegalne wysypiska grozą wysokie kary finansowe. Niestety papa nasączona jest takimi substancjami, jak smoła lub masa asfaltowa, w związku z czym musi podlegać utylizacji w zakładach specjalnie do tego przystosowanych z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Takie działanie ma na celu przede wszystkim ochronę środowiska i zrównoważony rozwój.
Jak prawidłowo gospodarować odpadami?
Mierząc się z koniecznością wywozu odpadów z papy przede wszystkim, należy poszukać firmy, która zajmuje się odbiorem i unieszkodliwianiem materiałów poremontowych. Najczęściej przedsiębiorstwa te oferują podstawienie kontenera, który załadowany papą jest odbierany, ważony i przetransportowywany do miejsca utylizacji.
Jedną z największych zalet papy jest jej duża wytrzymałość na warunki atmosferyczne i zdolności izolacyjne. Niestety, powoduje to jednocześnie, że pozostawiona w środowisku rozkłada się bardzo powoli, stopniowo przy tym uwalniając zawarte w niej chemikalia do gleby. Papa nasączona jest wieloma substancjami smolistymi i może osiągać dużą masę, w związku z czym kontenery do jej wywozu posiadają zazwyczaj niewielkie rozmiary. Jeżeli nie dysonujemy dużą ilością odpadów z papy zamiast z kontenera można też skorzystać z worka na odpady tzw. big baga, który pomieści zużyty materiał.
Czy każde wysypisko zabierze odpady?
Na podstawie masy zebranych odpadów wyliczany jest koszt transportu i unieszkodliwienia odpadów. Alternatywą dla odbioru odpadów przez firmy specjalistyczne jest samodzielny transport papy do zakładu utylizacyjnego przy wcześniejszej konsultacji z obsługą. Należy pamiętać, że nie każde wysypisko ma możliwość przyjęcia tego typu pozostałości pobudowanych, dlatego warto skorzystać z pomocy renomowanych przedsiębiorstw, które w profesjonalny sposób podejmą współpracę z klientem rozwiązując problem z papą.