Skip to main content

Kontenery przeważnie wynajmuje się w przypadku rozbiórki domu lub podczas generalnych remontów, które generują duże ilości odpadów. Zbieranie gruzu w jedno miejsce i możliwość jego wywozu przez daną firmę jest bardzo wygodne. Użytkownicy jednak często nie wiedzą, że kontener na gruz nie jest miejscem na wszelkiego rodzaju śmiecie i nie wszystko można do niego wrzucać.

 

Co można wyrzucać razem z gruzem?

 

Zamówienie kontenera na odpady budowlane wynika z przepisów prawa. Gruzu nie wolno wyrzucać do zwykłych pojemników pod groźbą kary finansowej, która może wynieść nawet 5 tys. zł. Mandat można otrzymać także za przechowywanie go na swojej posesji ze względu na nieutrzymywanie porządku. Także duże projekty budowlane generują odpady w pokaźnych ilościach, które przed zakończeniem prac trzeba usunąć z danego terenu. Najprostszym rozwiązaniem, które pozwala zbierać gruz w jedno miejsce, jest wynajem kontenera odpowiedniej wielkości. Można do niego wyrzucać gruz, cegły, elementy betonowe i ceramiczne, a także odpady po tynkowaniu, tapetowaniu, zerwaną wykładzinę i okleinę. Oprócz tego wolno składować w nim styropian, folię, tynk, płyty kartonowo-gipsowe, drewno, papier, metal czy framugi z drzwi i okien. Przeważnie można wyrzucać do nich także stare meble.

 

Czego bezwzględnie nie wolno wyrzucać do gruzu?

 

Gruz często jest mielony i ponownie wykorzystywany jako kruszywo w warstwach podbudowy lub nawierzchni jezdni. Dlatego też nie może do niego trafiać wszystko. Niektóre materiały są trujące lub szkodliwe dla środowiska i wymagają przewożenia w ściśle określonych warunkach. Doskonałym przykładem jest azbest, który musi być nie tylko odpowiednio utylizowany, ale także demontowany przez koncesjonowane firmy. Azbest jest zwilżany i zneutralizowany specjalnym preparatem. Następnie zdejmuje się go i pakuje w szczelne worki. Firma zajmująca się utylizacją musi wystawić zaświadczenie potwierdzające przeprowadzenie prac i oczyszczenie terenu zgodne z wymaganiami technicznymi i sanitarnymi.

Szkodliwe dla środowiska są różnego rodzaju elektrośmieci, czyli urządzenia elektroniczne, urządzenia elektryczne na baterie lub podłączane do prądu, akumulatory, lampy, żarówki, ekrany itd. Zabrania się również wyrzucania do kontenera na gruz opon samochodowych. Trzeba trzymać się zasady, by nie wyrzucać wszelkiego rodzaju śmieci, które w normalnym przypadku trafiłyby do kontenerów komunalnych lub potrzebowałyby specjalnej utylizacji. W przypadku chęci wyrzucenia starej papy trzeba uzgodnić to z firmą, która zajmuje się wywozem gruzu. Lepiej dopytać się o każdy zastanawiający nas rodzaj śmieci, niż później wybierać je z gruzu. Zdarza się tak, że firma zgadza się na dodatkowe zabranie określonego odpadu w niewielkiej ilości pod warunkiem, że na wysypisku łatwo go rozdzieli od pozostałych.