Skip to main content

Odpadów po remontach nie można wyrzucać do zwykłych koszy na śmieci. Trzeba je utylizować zgodnie z przepisami. Najwygodniejszą formą pozbycia się odpadów jest zamówienie pojemnika. Do wyboru są kontenery o różnych konstrukcjach i wielkościach oraz worki typu big-bag. Czym się kierować przy wyborze pojemnika?

Worki big-bag przeznaczone są do małych ilości odpadów. Ich pojemność to 1m³. Wykorzystuje się je więc przy niewielkich pracach remontowych takich jak skuwanie glazury czy burzenie ścianek działowych. Do tak niewielkiej ilości odpadów nie ma sensu zamawiać wielkich kontenerów, których koszt jest znacznie większy. Dodatkowo worek big-bag jest wyjątkowo wygodny – lekki i wyposażony w wygodne uchwyty. Można go więc zawiesić w dowolnym miejscu. Big-bagi są produkowane z wytrzymałych materiałów, które muszą unieść zazwyczaj ciężkie odpady poremontowe. Najczęściej do ich produkcji stosuje się włókna polipropylenowe. Poszczególne worki mogą mieć inną wielkość, gramaturę materiału, z którego są wykonane oraz konstrukcję (na przykład mogą być wyposażone w specjalny lejek).

Big-bag można kupić w wielu sklepach lub zamówić w firmie zajmującej się utylizacją odpadów. Zasady wynajęcia go są podobne jak w przypadku innych pojemników na gruz. Trzeba go napełnić zgodnie z zasadami ustalonymi przez firmę. Nigdy nie można go przepełniać. Worek zostanie dostarczony i odebrany w terminie ustalonym z firmą.

Na co zwracać uwagę, zamawiając worki big-bag?

Jeśli nie jesteś pewny, czy wszystkie odpady zmieszczą się do worka big-bag, lepiej zamówić od razu dwa lub trzy big-bagi lub poradzić w tej kwestii doświadczonych pracowników firmy zajmującej się utylizacją. Przepełnionego worka pracownicy firmy nie będą chcieli zabrać. Jeśli masz także do oddania odpady innego typu lub jakieś wątpliwości, skontaktuj się bezpośrednio ze specjalistami. Do worków big-bag można wkładać tylko odpady poremontowe. Nie zaleca się więc wystawiania worka na ulicę, gdzie narażony byłby na to, że przypadkowi przechodnie mogliby potraktować do jak kosz na śmieci.