Racjonalne zarządzanie odpadami to jedno kluczowych działań podejmowanych na rzecz ochrony środowiska. Dzięki niemu poprawia się jakość otoczenia, w którym wszyscy żyjemy. Odpowiednia gospodarka śmieciami to jednak korzyści nie tylko dla środowiska, ale też dla portfela. Ile można zaoszczędzić dzięki racjonalnemu zarządzaniu odpadami?
Racjonalne zarządzanie odpadami w gospodarstwie domowym
W ostatnich latach opłaty za wywóz śmieci znacznie wzrosły. Wynika to z kilku przyczyn: wysokich wymogów stawianym firmom zajmującym się odbiorem odpadów przez lokalne władze, rosnących kosztów działalności czy niedostatecznych mocy przerobowych instalacji do przetwarzania nieczystości.
Nie dziwne więc, że wiele rodzin zastanawia się, jak obniżyć koszty wywozu odpadów. Najprościej zrobić to poprzez zmniejszenie ich ilości. Najwięcej śmieci w gospodarstwach domowych powstaje w kuchni. Przeciętna, czteroosobowa polska rodzina marnuje rocznie żywność wartą 2,5-3 tys. zł. Warto więc dokładnie planować zakupy, aby nie tracić pieniędzy podwójnie: zarówno podczas płacenia w sklepie, jak i za odbiór śmieci, których można było uniknąć.
Racjonalne zarządzanie odpadami w firmie
Śmieci generują nie tylko gospodarstwa domowe, ale również – a nawet przede wszystkim – przedsiębiorstwa. Ocenia się, że w Polsce koszty gospodarki odpadami wynoszą średnio 5% przychodów firm. Wprowadzenie odpowiedniego systemu zarządzania odpadami pozwala je obniżyć nawet o 20%.
Jak to zrobić? Podobnie jak w przypadku gospodarstw domowych głównie poprzez ograniczenie ilości powstających odpadów, a w efekcie obniżenie opłat za wywóz śmieci. Wprowadzenie elektronicznego obiegu dokumentów ogranicza wykorzystanie papieru, a ekologiczna edukacja pracowników przyczynia się do zmniejszenia ilości innych odpadów, na przykład plastiku. W zminimalizowaniu ilości powstających śmieci pomagają też zgniatarki, które znacznie redukują ich objętość.