Różnego rodzaju prace budowlane przeważnie generują więcej gruzu, niż da się przewidzieć. Dlatego też przed rozpoczęciem działań trzeba przemyśleć, gdzie on będzie składowany i kto zajmie się jego wywozem. Najlepszym sposobem jest zamówienie kontenera. Wybór określonej pojemności zależny jest od ilości gruzu. Chcesz dowiedzieć się, jak oszacować, ile jego będzie? Przeczytaj ten tekst.
Gruz z remontów w mieszkaniach
Zgodnie z prawem żadnych odpadów budowlanych nie można wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane. Muszą one być wywiezione do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Można to zrobić samodzielnie, jeśli będzie to kilka wiader lub worków. Jednak praktyka pokazuje, że nawet remont niewielkiego mieszkania wyprodukuje sporo gruzu. Dlatego właśnie pierwszym punktem jest zakres planowanych prac. Usunięcie ścianek działowych może wygenerować nawet do 5 m3 gruzu więcej, niż liczy ich powierzchnia. Ostateczna ilość zależna będzie od wysokości i grubości ścian. Przy mniej skomplikowanych remontach jak np. wymiana płytek w łazience, przyjmuje się, że gruzu będzie więcej o około 3 m3 więcej niż powierzchni skuwanego materiału. To jednak zależy od ogólnej powierzchni oraz materiału znajdującego się pod płytkami. Stary klej przeważnie się usuwa. Płytki mogły być klejone na warstwach cienkich lub grubych, co przeważnie uzależnione było od krzywizny ścian i podłóg. W starym budownictwie do klejenia stosowało się beton. W takich sytuacjach ilość gruzu diametralnie się zwiększa.
Gruz po wyburzeniu domu
W przypadku wyburzania domu szacunki będą mniej dokładne ze względu na dużo większe rozmiary. Objętość gruzu oblicza się podobnie jak zapotrzebowanie betonu do wykonania wybranych prac. Zazwyczaj przyjmuje się, że gruzu będzie około 30% więcej, niż liczy kubatura budynku. Wpływ mają także użyte materiały. Mniej gruzu zazwyczaj jest po rozbiórce domu betonowego lub ceglanego. Im więcej jest elementów drewnianych i metalowych, tym więcej będzie odpadów. Najwięcej gruzu wytwarza się z rozbiórki domów kamiennych. Użyte materiały wpływają także na wagę gruzu. Szacunkowo 1 m3 gruzu ceglanego waży od 1500 do 2000 kg. Mniej będą ważyć bloczki z betonu komórkowego lub pustaki. Na objętość wpływa także wielkość brył. Grubsze elementy zajmują więcej miejsca niż drobny, pokruszony gruz.
Przy małych remontach można zamówić worki Big Bag o pojemności 1 m3 lub kontenery wielkości 2-3 m2. Nieco większe pojemniki są w stanie pomieścić od 5 do 7 m3. Przy wyburzaniu domu najlepiej jest załatwić kontenery znacznej wielkości, np. 20 lub 34 m3. Zdarza się tak, że klienci zamawiają zbyt duże skrzynie, co wiąże się z większą opłatą. Jednak bywa to lepszym rozwiązaniem niż kontenery tak małe, że trzeba je wywozić kilka razy.