Prowadzisz dużą firmę, a może robisz remont? Masz u siebie tak dużą ilość śmieci, że nie możesz ich spakować do zwykłych pojemników na odpady komunalne? A może masz odpady niebezpieczne, nietypowe lub takie, które można poddać recyklingowi? Podpowiemy ci, jak podejść do zadania.
Wszystkie odpady klasyfikowane są do odpowiednich grup, którym przypisane są kody. Ułatwiają one dalsze postępowanie pracownikom firm zajmujących się recyklingiem lub utylizacją odpadów. Dlatego postaraj się posortować odpady, jeśli to możliwe. Dodatkowo odpady muszą być pozbawione domieszek innych materiałów, papier i szkło powinny być suche i czyste.
Gruz i odpady poremontowe klasyfikowane są w kilku grupach. Zazwyczaj powstają one po remontach i przebudowach w ogromnych ilościach, dlatego najlepszym wyjściem z takiej sytuacji jest kontakt z firmą zajmującą się kontenerowym wywozem odpadów. W rozmowie telefonicznej opisz dokładnie, jakiego typu odpady masz u siebie, a pracownicy pomogą ci dobrać odpowiedniej wielkości i konstrukcji pojemnik (na przykład dla lekkich przedmiotów takich jak folia stosuje się pojemniki z klapą).
Jak przygotować produkty niebezpieczne?
Odpady medyczne lub inne substancje niebezpieczne, mogące być zagrożeniem dla ludzi i środowiska, muszą być traktowane z najwyższą ostrożnością i zapakowane zgodnie z przepisami. Jeśli więc prowadzisz szpital, laboratorium czy aptekę, musisz zapoznać się ze szczegółowymi przepisami, jaki kolor worków i pojemników stosować do poszczególnych grup śmieci. Dodatkowo odpady zakaźne muszą być oznaczone etykietami i przekazane do utylizacji w ciągu 72 godzin.
Odpady nietypowe (kable, żarówki, pojemniki pod ciśnieniem) można oddawać do PSZOK-ów, jednak kiedy masz je u siebie w dużych ilościach, sam transport może być kłopotliwy, podobnie jak w przypadku odpadów wielkogabarytowych. Dlatego najlepszym pomysłem jest zamówienie kontenera. Zanim to zrobisz jednak dowiedz się, czy firma ma odpowiednie uprawnienia do utylizacji takich odpadów.