Skip to main content

Gruz to różnego rodzaju materiały, które pozostają po pracach budowlanych, remontowych czy rozbiórkowych. Czy tego typu odpady muszą trafić na wysypisko śmieci? Niekoniecznie, ponieważ mogą być cennym źródłem surowców wtórnych. Jaki gruz nadaje się do recyklingu?

Rodzaje gruzu

Choć może się wydawać, że każdy gruz jest taki sam, wyróżnia się kilka jego rodzajów. Pierwszym z nich jest czysty gruz. Zalicza się do niego odpady pochodzenia naturalnego (czystą ziemię i piasek), fragmenty cegieł i betonu, ceramikę i porcelanę oraz niewielką ilość tynku.

Drugim rodzajem odpadów budowlanych jest gruz zmieszany. Może zawierać wszystkie elementy czystego gruzu, a dodatkowo płyty gipsowo-kartonowe, siatki montażowe, folie malarskie, dużą ilość tynku, wełnę mineralną, styropian czy tworzywa sztuczne.

Wyróżnia się też gruz zanieczyszczony. Może składać się on ze wszystkich elementów odmiany czystej i zmieszanej, a także szkła, spalenizny, gumy czy trawy syntetycznej w rolkach. Nie może jednak zawierać odpadów niebezpiecznych, takich jak eternit.

Czysty gruz – źródło surowców wtórnych

Do recyklingu nadaje się czysty gruz. Jest doskonałym źródłem surowców wtórnych. W procesie odzysku można z niego otrzymać różnego rodzaju kruszywa zdatne do ponownego wykorzystania. Recyklingowany gruz nadaje się przede wszystkim do utwardzenia powierzchni drogi, chodnika, ścieżki czy tarasu oraz wzmocnienia fundamentów. Przydaje się także w ogrodzie: można go użyć do budowy skalniaka, wykończenia oczka wodnego czy wykonania drenażu. Poza tym gruzu używa się do układania nawierzchni kortów tenisowych czy umacniania wałów przeciwpowodziowych.

Jeśli mieszkają Państwo w Łodzi lub okolicach i chcą się pozbyć odpadów budowlanych, zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Oferujemy wywóz gruzu w Pabianicach, Zgierzu, Aleksandrowie Łódzkim i innych okolicznych miejscowościach. Podstawimy kontener, a gdy umieszczą w nim Państwo wszystkie odpady, zajmiemy się ich utylizacją. Jeśli będzie to możliwe, przekażemy je do recyklingu, aby mogły zostać ponownie wykorzystane.