Wyburzanie i remontowanie budynków generuje ogromne ilości gruzu. Dawniej gruz ten wywożono na wysypiska i traktowano jako odpad budowlany. Wraz ze wzrostem świadomości znaczenia recyklingu zmieniły się przepisy prawne, a gruz musi trafić do firm, które zrobią z niego odpowiedni użytek. Pokruszony gruz bowiem jest bowiem pożądanym materiałem w budownictwie i drogownictwie.
Dlaczego recykling jest dobry dla wszystkich?
Recykling gruzu ma przede wszystkim zbawienny wpływ na środowisko. Na wysypiskach nie zalegają tony gruzu, ludzie zużywają mniej surowców naturalnych. Jednak recykling gruzu jest również bardzo opłacalny dla firm budowlanych. Jeśli dana firma ma postawić nowy budynek na miejscu starego, o wiele bardziej opłaca jej się przetworzyć gruz z rozbiórki i wykorzystać go ponownie do budowy, niż kupować nowe kruszywa niezbędne do pracy. Niewiele osób wie o tym, że ponad 80% gruzu z wyburzanego budynku można wykorzystać do budowy nowego. Przetworzony gruz wykorzystywany jest też jako podłoże parkingowe, lub w mieszance do budowy dróg dojazdowych. Firma budowlana zlecająca wywóz gruzu i jego przetworzenie ponosi zdecydowanie niższe koszty, niż gdyby miała zapłacić za jego wywóz, wieloletnie składowanie na wysypisku, a do tego dokonać zakupu kruszywa potrzebnego do budowy.
Przyszłość recyklingu gruzu
Recykling gruzu okazał się strzałem w dziesiątkę, dlatego też ma on przed sobą świetlaną przyszłość. Unia Europejska narzuca firmom budowlanym coraz bardziej wyśrubowane wymogi dotyczące ponownego wykorzystania gruzu, jego recyklingu i składowania – Polska musi również spełniać te standardy. Coraz miej opłacalne jest także składowanie gruzu, którego ceny nieustannie rosną. Nowocześni inwestorzy wymagają od ekip używania kruszyw, które pochodzą z recyklingu, coraz częściej wymóg ten pojawia się też w lokalnym prawie. Stosowanie kruszyw pochodzących z recyklingu ma ogromny wpływ na środowisko naturalne, dlatego warto szerzyć świadomość tego, jak bardzo istotne jest oddzielanie gruzu od innych odpadów budowlanych.