Skip to main content

Gruz, jak wiadomo, nie jest zaliczany do odpadów komunalnych. Nie wolno zatem wrzucać go do zwykłych śmietników, potrzebne są kontenery na gruz albo specjalne, duże i bardzo mocne worki, tak zwane „Big Bagi”. Tylko jak wrzucić gruz do kontenera albo worka, jeżeli mamy go na wysokości? Czy trzeba znosić gruz po trochu, w wiaderkach? Niekoniecznie. W takich sytuacjach przyda nam się rękaw zsypowy.

Rękaw zsypowy nie jest jednak zbudowany tak prosto jak rękaw koszuli. Składa się z szeregu elementów przypominających lejki włożone jeden w drugi. Lejki te połączone są ze sobą łańcuchem i karabińczykami. Liczbę tych elementów dopasowuje się do konkretnego miejsca pracy tak, aby długość rękawa była odpowiednia. Inny rękaw potrzebny jest w przypadku pracy na piętrze domu jednorodzinnego, a inni na wysokiej kondygnacji wieżowca. Rękaw zsypowy nie może się nam przecież zawijać, musi najkrótszą drogą prowadzić od miejsca z gruzem do kontenera na gruz.

Z czego zbudowane są rękawy zsypowe?

Co oczywiste, rękawy zsypowe spełniać muszą specjalne normy bezpieczeństwa. Służą przecież do zrzucania ciężkiego gruzu z wysokości. Ryzyko uszkodzenia mechanicznego musi zostać zminimalizowane. Uwzględniać trzeba również warunki atmosferyczne, szczególnie wysokie temperatury i duże nasłonecznienie, z jakimi mamy do czynienia latem.

Z jakich tworzyw wykonuje się zatem rękawy zsypowe? Popularnym materiałem jest polietylen formowany rotacyjnie, otrzymywany poprzez niskociśnieniową polimeryzację, której efektem jest duża gęstość i wysoka wytrzymałość. Istnieją też jednak rękawy gumowe. Ale to jeśli chodzi o opisane wyżej lejki. Natomiast konstrukcję nośną i połączenia segmentów wytwarza się ze stali.

Warto dodać, że rękawy zsypowe wykorzystuje się nie tylko do zrzucania gruzu. Zimą mogą się przydać do zrzucania z dużego i wysokiego dachu hałd ciężkiego śniegu, którego nie da się po prostu zepchnąć bez powodowania zagrożenia, na przykład na ruchliwej ulicy.