Skip to main content

Remont domu, rozbiórka starego budynku lub nawet wyburzenie jednej ściany w mieszkaniu może wygenerować dużo więcej gruzu, niż się początkowo wydaje. Gruz jest budowlanym materiałem odpadowym z potłuczonych cegieł, pustaków, dachówek, kafli i innych wyrobów ceramiki budowlanej. Utylizacja na własną rękę przeważnie jest trudna do przeprowadzenia. Gruz można jednak ponownie wykorzystać.

Dodawanie gruzu do mieszanki betonowej

Gruzu nie wolno wyrzucać do kontenerów komunalnych. Nawet na swoim podwórku nie można go przechowywać zbyt długo, ponieważ może to komuś przeszkadzać. Najlepszym sposobem na jego utylizację jest wynajem kontenera na gruz wraz z możliwością wywozu. W przeciwnym wypadku trzeba będzie samodzielnie go przetransportować do punktu selektywnej zbiórki odpadów. Są jednak pewne sposoby na to, by ten odpad budowlany na coś przeznaczyć. Kiedyś na budowach był on dodawany do mieszanki betonowej. Innym sposobem było jego zalewanie po uprzednim zwilżeniu. W ten sposób powstawał tzw. gruzobeton. Dawniej w ten sposób robiło się np. fundamenty pod dom. Teraz tę metodę stosuje się w mniej istotnych miejscach jak np. fundament pod ogrodzenie czy pod altanę. Gruz można także skruszyć w kruszarce i dodać do mieszanki betonowej. Zastępuje on kruszywo największej frakcji w betonach zwykłych.

Gruz jako podsypka

Obciążenia generowane przez pojazdy mechaniczne wymagają odpowiedniego utwardzenia nawierzchni. Gruz można wykorzystać w formie podbudówki np. do utwardzenia podjazdu do garażu lub drogi z domu do bramki. Na niego kładzie się kostkę, wylewa asfalt lub beton. Jeśli akurat dysponujesz gruzem, będzie to metoda najtańsza. Trzeba jednak liczyć się z tym, że cegły, pustaki i betony pozyskane ze starych budynków są lepsze i gorsze. Jedne będą solidną podsypką, a inne już po kilku zimach mogą spowodować osiadanie terenu. Gruz na kruszywo powinien być tak rozdrobniony, żeby spektrum frakcji sięgało od miału do kilku cm. W ten sposób mniejsze drobiny zapełnią szczeliny między większymi kawałkami. Wymagane jest także dokładne wymieszanie i ubicie. Odpad budowlany używa się również do wzmocnienia ścieżek ogrodowych, fundamentu pod grill lub pod inne obiekty ogrodowe. Działka może potrzebować niwelacji, więc w miejscach, które trzeba zasypać i nie będą dalej wykorzystywane, można użyć gruzu.