Skip to main content

Podczas każdej budowy i prac rozbiórkowych niezbędne staje się zamówienie specjalnych kontenerów przeznaczonych na składowanie odpadów budowlanych. Pojemniki te są przystosowane do transportu gruzu, który może być w nich bezpiecznie przewieziony na wysypisko. Problem pojawia się, kiedy miejsce, w którym prowadzone są prace budowlane albo remontowe jest tak położone, że utrudniony jest swobodny dojazd do niego samochodem ciężarowym, na który musimy załadować kontener z gruzem. W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie załadunku bramowego kontenerów.

Czym jest urządzenie bramowe?

Urządzenie bramowe to specjalistyczny mechanizm, który można zamontować na podwoziu różnych samochodów ciężarowych. Samochód taki musi mieć mocny silnik, sporą ilość koni mechanicznych i niezawodne zawieszenie, które umożliwi bezproblemowe korzystanie z niego w każdych warunkach drogowych. Sterowanie urządzeniem znajduje się na zewnątrz pojazdu, co sprawia, że operator ma całkowitą kontrolę nad procesem załadunku i rozładunku kontenerów. Stabilność pojazdu podczas pracy zapewniają tylne ukośne podpory wysuwane przed rozpoczęciem załadunku. Urządzenia bramowe mają imponujące udźwigi (około 12 ton), aby można nimi było wywieźć z placu budowy nawet najcięższe odpady.

Ramiona urządzenia bramowego są wyposażone w siłowniki teleskopowe hydrauliczne, które zapewniają niezawodność pracy. Ich konstrukcja jest specjalnie wzmocniona. Ramiona wysuwają się teleskopowo, a ich zasięg obejmuje odległości od niecałych 3 do ponad 4 m. Ze względu na konstrukcję bramową trzeba stosować w nich specjalne kontenery, które są nieco węższe od tradycyjnych pojemników.

Zalety używania bramowców 

Urządzenia bramowe wraz z ciężarówką, na której są zamontowane, nazywamy potocznie „bramowcami”. Ich używanie ma wiele niepodważalnych zalet. Między innymi tylko one gwarantują poziome położenie kontenera zarówno podczas załadunku, jak i wyładunku. Jest to bardzo istotne, gdyż sprawia, że nie musimy się martwić o ewentualne wysypywanie się gruzu podczas tych procesów.