Skip to main content

W naszym języku potocznym określeń śmieci i odpady używa się najczęściej wymiennie. Większość z nas traktuje te dwa rzeczowniki jak synonimy, bo przecież śmieci to wszystko, co zostaje przez nas wyrzucone do kosza na śmieci, a odpady są od nas odbierane przez specjalne firmy zajmujące się gospodarką odpadami. Okazuje się jednak, że pomiędzy śmieciami a odpadami jest pewna subtelna różnica, którą postaramy się w tym wpisie wyjaśnić.

Czym są śmieci?

Śmieci to wszystkie rzeczy, których pozbywamy się w naszym codziennym życiu, wyrzucając je do koszy na śmieci. Są to zazwyczaj puste opakowania po artykułach kosmetycznych i spożywczych, zużyte lub zniszczone przedmioty, rzeczy, które są nam zbędne oraz resztki różnych produktów. Śmieci nie mają dla nas już żadnej wartości użytkowej, dlatego chętnie pozbywamy się ich z naszych gospodarstw domowych. Są to wszelkiego rodzaju odpady, które powstają w naszych domach i można je bez obawy o środowisko naturalne wyrzucić do standardowych koszy na śmieci. Można powiedzieć, że śmieci to po prostu potoczne określenie odpadów komunalnych, których powstawanie nie ma związku z przemysłową działalnością.

Czym są odpady?

Mianem odpadów określamy w naszym języku potocznym wszystkie śmieci powstające w gospodarstwach domowych, ale prawdziwe odpady to pozostałości po produkcji, przetwarzaniu lub pracach budowlanych. Najczęściej odpady powstają przy wykonywaniu wszelkich prac budowlanych, remontowych, przemeblowaniach czy robieniach porządków generalnych w ogrodach. Aby móc je wywieźć i poddać utylizacji, należy wynająć specjalne kontenery. Nie można ich wyrzucić do zwykłego pojemnika na śmieci ze względu na ich skład oraz niestandardowe gabaryty. Nasza firma świadczy usługi profesjonalnego usuwania gruzu i wywozu odpadów budowlanych i przemysłowych. Skorzystanie z naszych usług znacznie ułatwia prace remontowe czy budowlane, ponieważ zapewniamy sprawne pozbycie się wszelkich odpadów. Wystarczy zadzwonić do nas i zamówić transport odpadów, aby mieć problem z głowy.