Skip to main content

Gromadzenie i wywóz gruzu oraz odpadów budowlanych, jakie pozostają po remoncie domu, wymaga odpowiednich pojemników. Jeśli takich śmieci jest niewiele, korzystną alternatywą dla kontenera będą duże, elastyczne worki typu Big Bag. Są one tańsze i znacznie wygodniejsze do transportowania.

Czym są pojemniki typu Big Bag?

W języku angielskim określenie „Big Bag” oznacza wielką torbę i w rzeczywistości jest to tłumaczenie adekwatne do tego, czym są te wyjątkowe opakowania. Kształtem przypominają pudełko, wyposażone są w parę uchwytów, dzięki którym można je wygodnie przenosić. Stąd też ich podobieństwo do toreb zakupowych.

Specyfiką Big Bagów jest wykonanie ich z polipropylenowej tkaniny technicznej, która wytrzymuje bardzo duże obciążenia oraz jest wyjątkowo odporna na przedzieranie. Sposób wykonania torby decyduje o jej właściwościach i przeznaczeniu.

  • Torby powlekane są wyjątkowo odporne na przenikanie powietrza, dzięki czemu można w nich przechowywać produkty ze skłonnością do pylenia.
  • Torby niepowlekane, szczególnie te o rzadszym splocie, zapewniają przepływ powietrza i swobodne oddychanie zawartości. Idealnie nadają się np. do transportu ziarna zbóż.
  • Torby z wkładem foliowym i uszczelnianymi szwami wykazują dużą odporność na przenikanie wilgoci, dlatego mogą być wykorzystywane do transportu materiałów, które wymagają suchego środowiska.

Dodatkowym urozmaiceniem jest wykonywanie takich pojemników z tkanin technicznych o różnej gramaturze, dzięki czemu są one bardziej szczelne lub przewiewne – w zależności od potrzeb.

Torby Big Bag a transport gruzu po remoncie

Jednym z wielu zastosowań elastycznych kontenerów Big Bag jest wykorzystanie ich do gromadzenia i wywozu odpadów budowlanych oraz gruzu. Pojemność jednej takiej torby to nawet 1 m3, dlatego zmieści się w niej spora ilość śmieci. Jest zbudowana z poliestrowej tkaniny technicznej, co gwarantuje takiemu pojemnikowi bardzo dużą wytrzymałość. Można w niej więc przenosić ciężary od 100 do 2500 kg.

Oferowane przez producentów elastyczne worki na gruz mają płaskie, kwadratowe dno o najczęściej spotykanych wymiarach 62,5 x 62,5 cm lub 90 x 90 cm. Te do transportu gruzu wyposażone są w cztery narożne uchwyty, dzięki czemu można je wygodnie przenosić lub transportować za pomocą urządzeń dźwigowych.