Skip to main content

Osoby budujące swój nowy dom czeka wykonanie wykopu pod fundamenty. Pracę tę wykonać można na dwa sposoby. Jednym z nich jest zatrudnienie ekipy pracowników, którzy wykonają wykopy ręcznie, przy pomocy łopat. Drugim natomiast jest wynajęcie koparki, która zrobi to tak, jak robi się na profesjonalnych budowach.

Kopanie ręczne

Kopanie ręczne wymaga zatrudnienia ekipy fachowców, którzy po żmudnym usuwaniu ziemi, będą jeszcze musieli wywozić ją dalej taczkami. Nawet przy jednoczesnej pracy kilku osób, ręczne wykopywanie miejsca na fundamenty trwa dość długo. Wydawać by się mogło, że ręczne kopanie jest dużo tańsze niż wynajmowanie koparki. Niestety, jeśli policzymy dniówkę kilku osób, a do tego ich ubezpieczenie i podatek, może okazać się, że nie uda nam się dużo zaoszczędzić. Kopanie ręczne czasami wręcz jest przeciwwskazane. W przypadku budowy domu bardzo dużego lub domu z piwnicą, tylko kopanie przy użyciu maszyn ma sens. Czasami jednak sytuacja wygląda odwrotnie: wjazd na działkę jest tak trudny, że koparka nie poradzi sobie z nim i przygotowanie fundamentów trzeba zlecić robotnikom.

Fundamenty z koparką

Koparka znacząco przyśpiesza i ułatwia prace. Usługi koparką wykonują zazwyczaj doświadczeni fachowcy, którzy operują nią szybko i precyzyjnie. Koparka pozwala na bardzo szybkie zdejmowanie kolejnych warstw gruntu, a do tego na sprawny załadunek ziemi bezpośrednio na wywrotkę. Nie musimy też martwić się o dodatkowe koszty. W cenę najmu maszyny wliczone jest już wszystko. W przypadku kopania fundamentów przez kilka osób należy zatrudnić doświadczonego specjalistę, który będzie koordynował ich pracę. Jeśli chodzi o wynajęcie koparki, to właśnie jej operator jest tym fachowcem, który precyzyjnie poprowadzi maszynę. Wynajęcie koparki to znaczna oszczędność czasu i pieniędzy. Zwłaszcza ten pierwszy jest kluczowy, gdy chcemy zakończyć pewien etap prac przed nadejściem deszczowych pór roku.