Skip to main content

Każda większa budowa i rozbiórka budynku generuje spore ilości gruzu i odpadów budowlanych. Wiele osób zastanawia się, jak się ich pozbyć. Zamawianie kolejnych kontenerów i ich ręczne ładowanie to syzyfowa praca. Tam, gdzie gruzu jest naprawdę dużo, lepiej sprawdzają się samowyładowcze ciężarówki na gruz, zwane potocznie wywrotkami. Kiedy warto zamówić wywrotkę? Sprawdźmy!

Ładowanie i rozładowanie

Wywrotka może przewieźć jednorazowo aż do 25 ton gruzu, czyli o wiele więcej, niż pomieści zwykły kontener. Najważniejsze jednak jest to, że nowoczesne samochody do wywozu gruzu praktycznie same się ładują i rozładowują. Wywrotki wyposażone są w hydrauliczny dźwig samochodowy, którego ramię zakończone jest specjalnym chwytakiem. Operator dźwigu przerzuca nim gruz na wywrotkę. Podobnie jest z rozładunkiem. Wywrotka, dzięki hydraulicznym systemom wysypuje po prostu gruz w miejscu docelowym. Opróżnianie samochodu trwa maksymalnie kilka minut, po czym jest on znów gotowy do pracy. Przy dużej ilości gruzu do wywiezienia to najlepsze rozwiązanie.

Sytuacje nietypowe

Wiele osób zastanawia się, czy wywóz gruzu ciężarówką z budowy jest zawsze możliwy. Do placu budowy prowadzą często grząskie, niczym nie utwardzone drogi, a zwykła ciężarówka z gruzem mogłaby łatwo utknąć w błocie. Duże wywrotki mają 4 osie i napęd na każdą z nich. Mogą więc wjechać nawet w bardzo trudne warunki terenowe i na pewno poradzą sobie z wyjazdem. Wywrotka jest też świetnym rozwiązaniem wtedy, gdy w danym miejscu brakuje silnych osób do ręcznego załadunku gruzu, lub gdy podwórko jest wyjątkowo ciasne i nie dałoby się podstawić na nie kontenera. Ramię dźwigu poradzi sobie z załadunkiem, sięgając po gruz nawet zza ogrodzenia. Oczywiście auta samowyładowcze są zawsze najlepszym wyborem w przypadku dużych rozbiórek i budów. Wywóz gruzu dzięki nim nie tylko będzie

łatwiejszy i szybszy, ale także bardziej ekonomiczny.