Skip to main content

Zarówno w domach jak i w firmach generowanych jest wiele różnych odpadów. Ich odpowiednie przydzielenie w czasie segregacji nie zawsze jest oczywiste, a w wielu przypadkach zdarza się, że zwyczajnie nie ma dla nich odpowiedniego miejsca. Niekiedy skład chemiczny czy pochodzenie sprawiają, że pomieszanie ich z odpadami komunalnymi jest zabronione i niebezpieczne dla środowiska. Wówczas najlepiej zamówić profesjonalny wywóz odpadów.

Co wchodzi w skład odpadów problematycznych?

Wywóz odpadów problematycznych jest konieczny, gdyż mogą one, chociażby być niebezpieczne dla środowiska. Zgodnie z przepisami, jakie obecnie obowiązują, w skład odpadów problematycznych wchodzą: odpady wielkogabatytowe, czyli najczęściej meble, dywany czy materace, kolejne na liście są elektrośmieci, czyli zużyty sprzęt AGD i RTV, ponadto wszystkie urządzenia elektroniczne oraz baterie i akumulatory. Również do grupy problematycznych zalicza się opony  – samochodowe, rowerowe czy od wózków dziecięcych lub innych pojazdów. Ostatnie na liście są substancje niebezpieczne dla środowiska, takie jak przeterminowane leki i kosmetyki, środki ochrony roślin, oleje oraz płynne paliwa. Nie należy zapominać o opakowaniach po takich substancjach.

Odpady problematyczne – utylizacja i recykling

Z całą pewnością odpady problematyczne wymagają odpowiedniego, specjalnego traktowania. Mogą one bowiem generować spore trudności w transporcie, składowaniu, przetwarzaniu, oraz utylizacji. Ich dokładny los, zależny jest od ich rodzaju. W wielu przypadkach drewniane meble, czy przedmioty wykonane z tworzyw sztucznych, czy stary działający sprzęt elektroniczny, nadaje się do ponownego wykorzystania.

Zdecydowanie większy problem pojawia się w przypadku baterii lub substancji chemicznych. W takiej sytuacji konieczne jest składowanie z zachowaniem bardzo rygorystycznych procedur, które gwarantują, że nie trafią one do środowiska naturalnego. Są one zarówno zagrożeniem dla środowiska, jak i dla ludzi, którzy mieliby z nimi kontakt, ponadto w niektórych przypadkach mogą prowadzić do pożaru. W związku z tym warto zadbać, aby w bezpieczny i legalny sposób usunąć tego rodzaju odpady.