Skip to main content

Każda rozbiórka to proces, który generuje mnóstwo odpadów i gruzu. Oczywiście jest to sprawa całkowicie normalna, w końcu każdy z nas rozumie, na czym polega rozbiórka budynków i z czym się wiąże. Jednak nie zmienia to faktu, że gruz, czyli tak zwane odpady budowlane, to często problem, którego rozwiązanie leży po stronie właściciela posesji, na terenie której takie prace rozbiórkowe były wykonywane. Tutaj należy też od razu podkreślić, że nie można tego problemu lekceważyć, ponieważ usunięcie tego typu odpadów musi przebiegać w sposób zgodny z prawem. Co zatem zrobić w sytuacji, w której musimy rozebrać jakiś budynek? Jak najlepiej uporządkować teren po takiej rozbiórce? I czy warto robić to samemu? W dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć właśnie na te pytania.

Rozbiórka a gruz i inne odpady budowlane

Gruz powstały w wyniku rozbiórki czy wyburzenia budynku to inaczej mówiąc różnego rodzaju odpady budowlane. Najczęściej mają one postać uszkodzonych elementów tak zwanej ceramiki budowlanej, czyli między innymi pustaków, cegieł, dachówek czy też betonu i tym podobnych wyrobów. Trzeba jednak pamiętać, że wśród takich odpadów mogą także znajdować się różnego typu materiały i substancje niebezpieczne dla ludzi czy też szkodliwe dla środowiska, takie jak, chociażby azbest lub materiały toksyczne. Właśnie dlatego odpowiednie uporządkowanie terenu po rozbiórce może nie być łatwe. Materiały takie powinny być transportowane w odpowiedni sposób, który jest ściśle określony przez przepisy. Często nie da się takiego transportu zorganizować we własnym zakresie, ponieważ nie posiada się odpowiednich pojazdów do tego przeznaczonych.

Inną sprawą jest też to, że gruzu, czyli odpadów budowlanych nie można po prostu wyrzucić do kosza. Bowiem zgodnie z regulaminami gminnymi oraz miejskimi dotyczącymi takich odpadów, tak zwana opłata śmieciowa, którą każdy z nas ma obowiązek uiszczać, nie obejmuje ani wywożenia, ani utylizacji takiego rodzaju odpadów. Co zatem zrobić?

Porządkowanie terenu po rozbiórce

Wydaje się oczywiste, że składowanie materiałów porozbiórkowych nie jest brane pod uwagę przez nikogo. Po pierwsze, jest to nieestetyczne, a poza tym, skoro w gruzie takim mogą znajdować się różne materiały niebezpieczne, jest to także bardzo ryzykowne i zupełnie niezwiązane z ekologią. Jakie mamy zatem opcje?

Możemy zatem teren taki posprzątać samemu, jednak zgodnie z tym, co zaznaczaliśmy, transport gruzu nie jest łatwą sprawą. Możemy oczywiście wywieźć go do lokalnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, ale należy pamiętać, że w takich punktach nie odbiera się każdej ilości odpadów budowlanych. Może się więc okazać, że ilość gruzu i śmieci jest zdecydowanie większa niż ilość, jaką PSZOK od nas przyjmie. Właściwie pamiętając, że mówimy o rozbiórce, to prawie na pewno ilość gruzu będzie bardzo duża.

Jednak mamy inną, dużo lepszą opcję. Jest nią wynajęcie zewnętrznej firmy, która posprząta za nas cały teren po rozbiórce. Często firmy takie w ogóle oferują usługę rozbiórkową wraz z wywozem wszelkich odpadów i śmieci w jej wyniku powstałych. Takie profesjonalne firmy dysponują specjalnym sprzętem, który szybko i sprawnie usunie dowolną ilość gruzu i odpadów. Przy tym zrobi to zgodnie z obowiązującymi przepisami, ponieważ posiada flotę pojazdów dostosowanych do przewożenia właśnie takich odpadów. Innymi słowy, teren zostanie posprzątany i uporządkowany zgodnie z naszym życzeniem, a wszelkie odpady budowlane, łącznie z tymi niebezpiecznymi, odpowiednio zabezpieczone i wywiezione do utylizacji.

Czy zatem warto samemu rozwiązywać problem uprzątnięcia miejsca po rozbiórce czy wyburzeniu? Każdy sam musi odpowiedzieć sobie na to pytanie i później podjąć odpowiednie działania. Niemniej zdecydowanie bardziej rozsądne wydaje się zaufanie specjalistom w tych dziedzinach i niemartwienie się o to czy wszystko zostało załatwione zgodnie z przepisami prawa.