Skip to main content

Worki big bag to elastyczne kontenery o wielu zastosowaniach. Są szeroko wykorzystywane w branży budowlanej do przenoszenia piasku, żwiru czy cementu. Używa się ich także do transportu gruzu, czyli odpadów powstających w wyniku prac budowlanych i remontowych. Zastanawiasz się, czemu worki na gruz zawdzięczają swoją wytrzymałość? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym wpisie.

Polipropylen – materiał o wysokiej wytrzymałości na obciążenia

Worki na gruz zawdzięczają swoją wyjątkową wytrzymałość materiałowi, z którego są produkowane. Jest nim polipropylen (PP), tworzywo sztuczne z grupy poliolefin o wielu ciekawych właściwościach. Jego najważniejszą zaletą jest właśnie wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne – wykonanych z niego worków nie jest w stanie rozerwać nawet gruz. Najlepsze worki polipropylenowe są w stanie wytrzymać obciążenie do 2,5 tony.

Wytrzymałość mechaniczna to jednak niejedyna zaleta polipropylenu – materiał ten charakteryzuje się także wysoką odpornością chemiczną. W temperaturze pokojowej jest prawie całkowicie niewrażliwy na działanie kwasów, zasad, soli i rozpuszczalników organicznych. Poza tym jest bezbarwny, bezwonny i odporny na działanie wody. Wyróżnia się także dobrą przepuszczalnością powietrza oraz niewielką przepuszczalnością pary.

Polietylen – materiał na dodatkowy wkład chroniący przed wilgocią

Choć worki na gruz produkowane są głównie z polipropylenu, niektóre modele mają dodatkowy wkład z folii. Takie worki na gruz w Łodzi i okolicach oferuje między innymi nasza firma. Wspomniany wkład jest wykonany z polietylenu (PE), tworzywa sztucznego również należącego do grupy poliolefin. Zastosowanie tego materiału pozwala zapewnić workom ochronę przed przedostawaniem się wilgoci: zarówno z zewnątrz do środka, jak i ze środka na zewnątrz. Dzięki temu worki big bag na gruz z wkładką polietylenową nadają się idealnie do magazynowania materiałów pylących się, takich jak potłuczona ceramika budowlana i beton.