Skip to main content

Nieodłącznym elementem różnego rodzaju prac budowlanych, wykończeniowych, remontów czy rozbiórek jest nagromadzenie się odpadów pod postacią gruzu. Pojawia się wówczas pytanie: co z nim zrobić? Czy można ten rodzaj odpadów wyrzucić do zwykłych pojemników na odpady komunalne i poczekać na ich wywóz? Czy grożą za to jakieś konsekwencje? Co zrobić z nagromadzonymi odpadami budowlanymi? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czy gruz można wyrzucić do śmietnika?

Przeprowadzałeś niewielki remont i nazbierał Ci się nieduży worek gruzu? Zastanawiasz się czy możesz wrzucić go do zwykłego pojemnika z odpadami zmieszanymi? Niezależnie od ilości odpadów budowlanych taka praktyka jest nielegalna. Gruz nie jest bowiem zaliczany do odpadów komunalnych. Dlaczego? To bardzo proste. Nawet jeśli uda Ci ukryć nielegalny proceder przed czujnym okiem sąsiada, nie oznacza to wcale, że unikniesz przykrych konsekwencji. Choćby niewielka ilość różnych odpadów budowlanych może bowiem uszkodzić śmieciarkę. Odpowiedzialność za tę sytuację spada wówczas na właściciela posesji lub zarządcę nieruchomości, a przecież nietrudne jest ustalenie, kto w danym czasie przeprowadzał remont. 

Czy można pozostawić odpady budowlane na własnej posesji?

No dobrze – skoro nie możesz wyrzucić gruzu do śmietnika, to może pozostawisz go po prostu na swojej posesji? Nawet jeśli nie będzie Ci on przeszkadzał, to takie rozwiązanie również nie jest dobrym pomysłem. Okazuje się bowiem, że każdy kto składuje odpady na swojej posesji lub obok niej może zostać ukarany grzywną do 500 zł. Jeśli przyjdzie komuś do głowy podrzucenie śmieci do jakiegokolwiek innego miejsca może on otrzymać mandat w wysokości 50 zł.

Jak w legalny sposób pozbyć się gruzu?

Wiemy już czego nie wolno, jeśli chodzi o uprzątnięcie gruzu po budowie czy remontach. Sprawdźmy zatem jakie istnieją możliwości. Jeśli mieszkasz w bloku i przeprowadzasz remont warto na początek zapytać administrację czy organizuje ona kontener na odpady budowlane, czy też musisz zadbać o usunięcie gruzu we własnym zakresie. Jeśli potrzebujesz pozbyć się gruzu z prywatnej posesji najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług firmy specjalizującej się w wywozie odpadów budowlanych. Poszukując  odpowiedniej oferty, warto wybrać taką, która obejmuje wynajem specjalnego kontenera przeznaczonego do wyrzucania gruzu.  Załatwia to przy okazji sprawę bałaganu na podwórku, bo na bieżąco możesz wyrzucać odpady do pojemnika. Jeśli natomiast przeprowadzałeś poważniejsze prace np. wyburzanie ściany lub budynku i gruzu jest naprawdę dużo wybierz opcję wywozu gruzu ciężarówką. Firma Sawo-Recykling ze Zgierza posiada bardzo szeroką ofertę związaną z wywozem odpadów budowlanych i nie tylko. Możesz jednorazowo usunąć ze swojej posesji nawet do 25 ton gruzu. Koniecznie sprawdź szczegóły.