Skip to main content

Pozostałości po remoncie domu czy mieszkania powinny trafić do wyznaczonego miejsca, jakim jest PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Gruzu i innych odpadów budowlanych nie można składować na terenie posesji, nie powinno się ich także wyrzucać do śmietników, czy wywozić na dzikie wysypiska. Za takie postępowanie można zostać ukaranym mandatem. Jak postępować z nagromadzonym gruzem?

Sposoby na wywóz gruzu

Gruz można przechować w workach, a także wywieźć samodzielnie w wyznaczone do tego miejsca. Oczywiście pod warunkiem, że odpadów nie jest zbyt wiele i, że posiada się odpowiedni środek transportu. W przeciwnym razie warto skorzystać z oferty wyspecjalizowanej firmy, która podstawi kontener na gruz, a następnie wywiezie go i zatroszczy się o utylizację. Usługa jest płatna, jednak daje gwarancję, że odpady trafią w odpowiednie miejsce, a ich właściciel nie poniesie nieprzyjemnych konsekwencji.  Warto jednak wiedzieć, że to nie koniec sposobów na pozbycie się gruzu i, że nie zawsze konieczny jest kontener. Gruz nie zawsze jest odpadem i można go wykorzystać ponownie, a nawet na tym zarobić.

Co zrobić z czystym gruzem?

Coraz bardziej popularny staje się recykling gruzu, a więc jego ponowne użycie. Przetworzony gruz wykorzystywany jest zwłaszcza do budowy dróg, utwardzania powierzchni, a także do produkcji betonu, asfaltu. Czysty gruz, a więc gruz ceramiczny, betonowy lub z niewielką domieszką tynku zostaje rozdrobniony w specjalnych kruszarkach, by uzyskał odpowiednią frakcję i by mógł z powrotem trafić na budowę. Posiadacze czystego gruzu mogą go odsprzedać przedsiębiorstwom za określoną opłatą. Taki materiał często nabywają również osoby prywatne, by wykorzystać do własnych celów, choćby budowy fundamentów czy jako podsypka pod podłogi. Gruz może być więc odpadem bardzo przydatnym, warunkiem jest jednak, by nie znajdowały się w nim elementy takie, jak złom, styropian, drewno itp. Zmieszane odpady budowlane nie nadają się do ponownego wykorzystania i muszą zostać zutylizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami.