Wydajne zarządzanie odpadami komunalnymi nie byłoby możliwe, gdyby nie nowoczesne urządzenia. Korzystają z nich nie tylko profesjonalne firmy zajmujące się odpadami, ale też zakłady produkcyjne, w których powstaje duża ilość śmieci. Przerabianie ton materiału metodami ręcznymi jest niemożliwe, dlatego na każdym etapie wykorzystywane są specjalne maszyny. Jedną z nich jest prasokontener. Dowiedz się, jak działa to urządzenie i do czego jest używane.
Jak działa prasokontener?
Prasokontener łączy w sobie działanie prasy i funkcje kontenera. Używa się go do zagęszczania i przechowywania odpadów, dzięki czemu zajmują one mniej miejsca.
Nacisk prasy, której siła może wynosić nawet 345 kN, sprawia, że magazynowanie i transport śmieci staje się dużo bardziej wydajny, co oczywiście przekłada się na koszty. Prasokontenery mają specyficzną konstrukcję, która nie wymaga czyszczenia, a obsługa go jest łatwa i higieniczna. Są wykorzystywane przez firmy zajmujące się kontenerowym wywozem odpadów i recyklingiem, przedsiębiorstwa handlowe, hipermarkety, hurtownie, zakłady produkcyjne, drukarnie i wiele innych.
Jakie są rodzaje prasokontenerów?
Na rynku dostępne są różne modele prasokontenerów. Ich objętość waha się od 14 do 23 m³. Większość z nich nadaje się tylko do odpadów suchych takich jak folie, kartony, papier. Niektóre z nich są urządzeniami stacjonarnymi, inne nadają się do transportu hakowcem. Mogą mieć także pojedynczą lub podwójną pompę oraz różną liczbę rolek jezdnych.
Niezwykle ważne jest, by rodzaj prasokontenera, a szczególnie jego wielkość, jak najlepiej dobrać do potrzeb danej firmy. Tylko w ten sposób można sprawić, że obróbka odpadów stanie się naprawdę efektywna. Zbyt mały prasokontener będzie wymagał częstego opróżniania, co będzie zaburzać inne zadania wykonywane w przedsiębiorstwie. Warto więc zdecydować się od razu na nieco większe urządzenie. W razie potrzeby można zamontować na maszynie wyrzutnik do pojemników, hydrauliczne lub elektryczne otwieranie pokrywy oraz sygnalizację.