Skip to main content

Gruz dla większości osób jest odpadem, którego chcą się pozbyć, tymczasem może mieć on zastosowanie przy tworzeniu wymarzonego ogrodu. Ponowne przetwarzanie gruzu jest ekologiczne i praktyczne. Zwykle oznacza też po prostu oszczędność. Niektórzy muszą się go pozbyć i nie mają co z nim zrobić. W tym artykule podpowiadamy, jak można wykorzystać gruz w ogrodowych aranżacjach.

Piękny skalniak

Gruz świetnie nadaje się do tego, aby usypać z niego skarpy i skalniaki. Po pierwsze, odłamki gruzu pozwalają uzyskać pożądany kształt nasypu, a dzięki temu, że między nimi zostają wolne przestrzenie, gleba ma optymalny poziom wilgoci. Po drugie, gruz dostarcza glebie odpowiednią ilość wapnia. Powoduje to, że wiele roślin pięknie się rozwija. Zatem jeśli podobają ci się skalniaki, użyj do ich zbudowania właśnie gruzu.

Urocze ścieżki

Niewiele elementów ogrodu potrafi tak zmienić jego oblicze jak ścieżki. Poza tym są bardzo praktyczne i zapewniają wygodne dojście z jednej części ogrodu lub domu do innej. Oczywiście tworząc ścieżkę czy dróżkę najpierw trzeba odpowiednio utwardzić podłoże. Doskonale się do tego nada gruz w formie kruszywa.

Drenaż terenu

Częstym problemem w ogrodzie jest gromadzenie się wody. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy znajdują się w nim nieprzepuszczalne powierzchnie. Jak można temu zaradzić? Warto zadbać o odpowiedni drenaż gleby. To bardzo proste. Wystarczy wykopać dół, który następnie zasypiemy gruzem. W tym miejscu będzie się zbierała woda opadowa i dzięki temu rośliny w ogrodzie będą miały zapewnioną odpowiednią wilgotność.

Mała architektura ogrodu

Sposobów na wykorzystanie gruzu jest naprawdę dużo. Wiele zależy od pomysłowości właściciela ogrodu. Można go użyć na przykład do wykonania kaskady lub otoczenia oczka wodnego. Pagórki, wzniesienia, a nawet małe murki – wszystko to może powstać z pozornie bezużytecznego gruzu. Aby zapewnić trwałą konstrukcję pod altanę, taras lub podjazd do garażu, warto wykorzystać gruz do wykonania fundamentów.

Ale skąd wziąć odpowiednią ilość gruzu? Istnieją firmy, które zajmują się kontenerowym wywozem gruzu. Posiadają one specjalne pojazdy przeznaczone do odbioru i transportu gruzu, dzięki czemu zapewne bez większego problemu mogą dowieźć gruz do naszego ogrodu.