Skip to main content

Remont domu czy prace porządkowe lub wyburzeniowe wiążą się z gromadzeniem dużych ilości odpadów. Jednym z bardziej problematycznych jest bez wątpienia gruz. Nie można go wyrzucać do tradycyjnych przydomowych pojemników na śmieci. Właśnie dlatego przed rozpoczęciem robót warto zainteresować się usługą wynajmu kontenera na odpady. Firmy, które je oferują, mają do dyspozycji różne pojemności zbiorników. Jak oszacować, jaka będzie odpowiednia?

Ile gruzu powstanie podczas prac wyburzeniowych? 

Klienci naszej firmy, którzy potrzebują kontenerów na gruz w Łodzi, nierzadko zastanawiają się, jaka wielkość pojemnika będzie dla nich odpowiednia. Szacując ilość odpadów budowlanych, które zostaną wygenerowane, warto wiedzieć, że metr sześcienny gruzu ceglanego waży od 1500 do 2000 kilogramów, a waga może się różnić w zależności od wykorzystanych materiałów. Właśnie dlatego przy szacunkowych obliczeniach należy też uwzględnić rodzaj gromadzonych materiałów.

Jak w praktyce wygląda obliczanie ilości gruzu powstałego podczas wyburzeń budynków? Zwykle zdarza się tak, że ilość gruzu stanowi około 30% kubatury nieruchomości. Właśnie dlatego przed podjęciem decyzji dotyczącej wielkości wypożyczanych kontenerów, dobrze zweryfikować tę kwestię.

A co z gruzem po remoncie budynku? 

Gruz budowlany jest gromadzony nie tylko podczas prac wyburzeniowych, ale również w czasie remontu domu czy mieszkania. W tym przypadku najczęściej mamy do czynienia z mniejszą ilością odpadów, jednak również warto ją oszacować. Ilości są uzależnione od wielu czynników. Mowa tutaj przede wszystkim o zakresie planowanych prac – im więcej robót, tym więcej odpadów. Ponadto z większą ilością gruzu trzeba się też liczyć, planując zrywanie podłóg czy wyburzanie ścian działowych. W praktyce oznacza to, że podczas drobnych prac, na przykład polegających na wymianie podłóg, kubatura gruzu nie powinna przekroczyć 3 metrów sześciennych, co oznacza, że można się wówczas zdecydować na wynajem najmniejszego pojemnika. Przy większej ilości prac lepiej zdecydować się na większy kontener, w którym bez problemu zmieszczą się wszystkie odpady budowlane. Warto również pamiętać, że w razie potrzeby można domówić drugi śmietnik.