Skip to main content

Podczas usuwania starych pokryć dachowych powstają spore ilości odpadów, które powinny być w odpowiedni sposób gromadzone, przechowywane, a następnie wywiezione w taki sposób, aby nie stanowiły żadnego zagrożenia ani dla ludzi, ani dla środowiska naturalnego. Tego typu prace realizowane są na wyższych kondygnacjach, stąd też często pojawia się problem związany z bezpiecznym usuwaniem odpadów z wyższych pięter. W takich właśnie sytuacjach niezwykle pomocny okazuje się rękaw zsypowy. W tym wpisie wyjaśnimy, czym charakteryzują się rękawy zsypowe oraz gdzie można je wynająć.

Czym jest rękaw zsypowy? Charakterystyka i zastosowanie

Podczas prac wykonywanych na ziemi, nie ma większego problemu ze swobodnym dostępem do standardowego kontenera na gruz. Jednak roboty na wysokościach wymagają przeniesienia gruzu i innych opadów z wyższych kondygnacji, co bywa stosunkowo trudne, a wręcz niebezpieczne. Wówczas właśnie rekomendowane jest zastosowanie rękawa zsypowego. Opisując rękaw zsypowy obrazowo, można go porównać do specyficznej rury o dużym otworze, do którego wsypuje się odpady wprost z dachu, po czym transportowane są one z wysokich pięter wprost do umieszczonego na ziemi kontenera. Sama konstrukcja i jej działanie nie są więc w żaden sposób skomplikowane, a jednocześnie mogą znacząco podnieść komfort i bezpieczeństwo pracowników, a także obiektom znajdującym się w najbliższym otoczeniu.

Rękaw zsypowy zbudowany jest zwykle z kilku segmentów połączonych ze sobą. Poszczególne elementy nakładane są na siebie i mocowane w takich sposób, aby uzyskać długość zsypu dostosowaną do potrzeb. Bardzo ważne jest, aby były wykonane z materiałów wysokiej jakości, np. z polietylenu oznaczanego jako PE-HD lub HDPE. Solidne połączenia segmentów uzyskuje się poprzez zastosowanie stalowych łańcuchów.

Montaż rękawa zsypowego nie jest nazbyt skomplikowany i — zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce — nie trzeba mieć specjalnych uprawnień do jego wykonania. Teoretycznie może go więc zamontować każdy, przestrzegając instrukcji producenta. Jednak w przypadku prac na otwartych kondygnacjach niezbędne są badania wysokościowe. Przydatne są też szkolenia stanowiskowe (biorą w nich udział przede wszystkim pracownicy firm budowlanych), podczas których zwraca się uwagę na postępowanie w sytuacjach awaryjnych, jak np. wystąpienie zatoru w zsypie, uszkodzenie elementu rękawa, zerwanie mocowania.

Gdzie wynająć rękaw zsypowy?

Firmy, które specjalizują się w wynajmie kontenerów na gruz, zwykle oferują również możliwość wypożyczenia rękawów zsypowych. Usługi z tego zakresu zapewniane są przez naszą firmę, więc jeśli realizujesz prace związane z usuwaniem starego pokrycia dachowego, zapraszamy do kontaktu. Rękaw zsypowy będzie wówczas sporym ułatwieniem. Dzięki niemu gruz trafi bezpośrednio do kontenera, co nie tylko usprawni wykonywane czynności, ale i zwiększy poziom bezpieczeństwa.