Skip to main content

Większość odpadów powstających po remontach mieszkań nie nadaje do wyrzucenia do zwykłego pojemnika na odpady. Są wśród nich także odpady wielkogabarytowe. Pozbycie się ich w sposób niezgodny z prawem grozi karami finansowymi. Sprawdź, jaki jest właściwy sposób postępowania z nimi.

Większość śmieci powstających codziennie w gospodarstwie domowym nadaje się do wyrzucenia do pojemnika na odpady ogólne lub do posortowania i wrzucenia do worków na specyficzne odpady takie jak papier, szkło czy tworzywa sztuczne. Niektóre niepotrzebne przedmioty, niezależnie od materiału, z jakiego są wykonane, nie mieszczą się w zwykłych pojemnikach ze względu na duże lub niestandardowe wymiary. Są nimi elementy wyposażenia wnętrz takie jak łóżka, szafy, stoły, a także niektóre zabawki czy instrumenty muzyczne i inne. Te właśnie przedmioty zaliczają się do tzw. odpadów wielkogabarytowych.

Co nie zalicza się do odpadów wielkogabarytowych?

Pomimo dużych rozmiarów odpadów poremontowych takich jak wanny, umywalki oraz sprzętu elektrycznego (pralki, lodówki) czy części samochodowe nie zalicza się do odpadów wielkogabarytowych. Należy szukać ich w innych grupach odpadów lub poradzić się specjalistów z przedsiębiorstw zajmujących się kontenerowym wywozem odpadów.

Jaki jest legalny sposób pozbycia się odpadów wielkogabarytowych?

Odpady wielkogabarytowe można oddawać do PSZOK-ów, jednak dla większości osób jest to trudne, a czasami nawet niemożliwe. O ile niewielkie szafki można przewieźć do punktów samochodem osobowym, wywiezienie tapczanu czy dużej szafy wymaga specjalnych narzędzi i większego auta. Poza tym, przy większej ilości odpadów punkty selektywnej zbiórki odpadów mogą pobierać opłaty. 

Druga możliwość to przekazanie odpadów wielkogabarytowych firmom zajmującym się kontenerowym wywozem odpadów. Zaletą takiego rozwiązania jest także fakt, że zamówiony kontener może stać kilka dni przy posesji. Możesz wtedy powoli załadowywać do niego wszystkie duże przedmioty, których chcesz się pozbyć.

Rodzaje odpadów wielkogabarytowych: co warto wiedzieć

Odpady wielkogabarytowe to te, które ze względu na swój rozmiar, kształt lub wagę nie mieszczą się w standardowych pojemnikach na śmieci. Do tej kategorii zaliczają się między innymi meble (szafy, kanapy, łóżka), sprzęt AGD (lodówki, pralki, zmywarki) oraz materiały budowlane (gruz, płyty gipsowe, deski). Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie przedmioty, które mogą wydawać się wielkogabarytowe, faktycznie do tej kategorii należą. Przykładowo opony samochodowe, choć duże, są traktowane jako odrębny rodzaj odpadów. Z kolei chemikalia czy zużyte baterie również nie zaliczają się do odpadów wielkogabarytowych, gdyż wymagają specjalistycznej utylizacji.

Organizacja zbiórki odpadów wielkogabarytowych: jak się przygotować?

Aby właściwie zorganizować zbiórkę odpadów wielkogabarytowych, należy zgłosić potrzebę ich odbioru w odpowiednim urzędzie lub przedsiębiorstwie zajmującym się gospodarką odpadami. W niektórych miejscowościach organizowane są również cykliczne zbiórki tego typu odpadów. Przygotowanie odpadów do odbioru może obejmować demontaż mebli czy oddzielenie części metalowych od pozostałych elementów. Można skorzystać np. z usług wynajmu kontenerów na gruz w Rąbieni, które ułatwią transport i segregację materiałów budowlanych. Warto również sprawdzić, czy dany przedmiot nie może zostać przekazany na cele charytatywne lub oddany do punktu naprawy i regeneracji.

Odpowiedzialne postępowanie z odpadami wielkogabarytowymi: dbamy o środowisko

Należy pamiętać, że odpowiedzialne postępowanie z odpadami wielkogabarytowymi ma kluczowe znaczenie dla ochrony środowiska oraz przestrzegania przepisów prawa. Wprowadzając do obiegu odpady, które nadają się do recyklingu lub ponownego wykorzystania, przyczyniamy się do zmniejszenia ilości śmieci trafiających na wysypiska oraz oszczędzamy surowce naturalne. Niektóre przedmioty, takie jak meble czy sprzęt AGD, mogą być przekazane na cele charytatywne lub oddane do punktów naprawy i regeneracji, dzięki czemu zyskają drugie życie. Dbając o odpowiednią segregację i utylizację odpadów wielkogabarytowych, przyczyniamy się do ochrony naszego środowiska oraz zrównoważonego rozwoju społeczeństwa.