Skip to main content

Strychy często pełnią funkcję składowiska starych mebli, rzadko używanych przedmiotów albo wielu innych rzeczy trzymanych tylko dlatego, że w przyszłości mogą się jeszcze przydać. Efektem tego jest zaśmiecanie wolnej przestrzeni, którą można by było przeznaczyć np. na kolejną sypialnię, garderobę czy siłownię. Jednak usunięcie wszystkich zgromadzonych gratów może być dość problematyczne ze względu na ich ilość, jak i gabaryty.

 

Przygotowania do sprzątania strychu

 

W wielu domach strych jest miejscem do składania wielkogabarytowych przedmiotów, które szkoda wyrzucać. Mogą to być stare wersalki i fotele, kartony z ubraniami i książkami, cegły lub pustaki po rozbiórce, nieużyte drewniane deski, kafelki pozostałe po remontach, części do instalacji hydraulicznych, rury, urządzenia czekające na naprawę oraz wiele innych przedmiotów. Generalne sprzątanie strychu ponownie prowadzi do dylematu typu „zostawić czy wyrzucić”. Dlatego powinieneś je przeprowadzać wtedy, gdy masz na to czas i postanowiłeś sobie jasno określony cel. Jeśli jesteś w stanie określić, co dokładnie znajduje się na strychu, możesz podzielić rzeczy na te, które będą jeszcze używane i takie, które niezwłocznie powinny być wyrzucone.

Jeśli do tej pory stare meble i dodatki nie znalazły zastosowania, to pewnie już to się nie zmieni. Masz nadzieję, że będziesz nosić ubrania z zakurzonych kartonów? Na podstawie dotychczasowego okresu pomyśl, jak bardzo jest to prawdopodobne. Posiadasz sterty desek, rurek, płytek, cegieł i pustaków? Zastanów się, czy masz dla nich jakiś cel i czy w ogóle opłaca się zawalać nimi miejsce, jeśli nie są to kosztowne przedmioty. Sprzęty i narzędzia nieużywane od lat można sprzedać lub po prostu wyrzucić w przypadku, gdy są zepsute. Skoro nie naprawiłeś ich do tej pory, to dlaczego myślisz, że zrobisz to w najbliższym czasie?

 

Właściwa utylizacja śmieci

 

Jeśli już jesteś w stanie określić, co zostawiasz, a co idzie do wyrzucenia, musisz zorganizować transport odpadów. Przeważnie miejskie zakłady komunalne nie zabierają przedmiotów wielkogabarytowych, opon samochodowych czy elektroniki. Prawo dość restrykcyjnie podchodzi do utylizacji takich przedmiotów, dlatego może być niezbędne skorzystanie z zewnętrznej firmy oferującej wywóz śmieci, która realizuje usługi na podstawie Ustawy o ochronie środowiska. Nasza firma Sawo Recykling wykonuje takie zlecenia na terenie Łodzi i okolic. Można także wynająć kontener, do którego będą na bieżąco składane wszelkie śmiecie i odpady. Jest to doskonały sposób na zaoszczędzenie czasu, który w przeciwnym razie byłby przeznaczany do przekładania gratów z miejsca na miejsce.

Dopiero wtedy, gdy zutylizujesz niepotrzebne rzeczy, możesz przystąpić do dalszych działań. Jeśli planujesz odnowić strych lub przebudować go na wybrane funkcjonalne pomieszczenie, pozostawione rzeczy możesz znosić do innych pokojów.