Skip to main content

Czasami zdarza się tak, że budynek nie nadaje się do remontu albo takie prace byłyby nieopłacalne. Wówczas jedynym rozwiązaniem okazuje się przeprowadzenie rozbiórki. Czynności wydają się nieskomplikowane, jednak trzeba przestrzegać pewnych zasad, aby były bezpieczne i zgodne z prawem. Ponadto nierzadko okazuje się też, że uprzednio trzeba uzyskać stosowne pozwolenie. Co warto wiedzieć na temat procedury rozbiórki budynku?

Kiedy trzeba uzyskać pozwolenie na rozbiórkę budynku? 

Po podjęciu decyzji o rozbiórce budynku w pierwszej kolejności trzeba się zainteresować kwestią dotyczącą pozwolenia na rozpoczęcie prac. W zależności od rodzaju obiektu konieczne może być zgłoszenie albo uzyskanie pozwolenia na rozbiórkę. W tym celu trzeba udać się do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej. Jeśli chodzi o wspomniane pozwolenie, to jest wymagane w przypadku większości budynków.

Nie jest jednak konieczne, jeśli obiekt nie wymagał uzyskania pozwolenia na budowę, jest wolnostojący i ma wysokość poniżej 9 metrów czy jest częścią małej architektury. Oprócz tego pozwolenie nie będzie też potrzebne w przypadku lokali parterowych, wolnostojących albo gospodarskich, których powierzchnia wynosi do 35 m2.

Rozbiórka budynku krok po kroku

Po otrzymaniu pozwolenia na rozbiórkę można przejść do właściwych prac. Aby przebiegały bezpiecznie i sprawnie, warto się do nich wcześniej przygotować. Właśnie dlatego wiele osób interesuje się usługą wynajmu kontenerów na gruz czy inne odpady. Przed rozpoczęciem robót należy też ogrodzić i zabezpieczyć teren oraz umieścić tablicę informacyjną w widocznym miejscu. Ponadto wyburzanie nie powinno się rozpocząć przez odłączeniem wszelkich instalacji.

Jeśli chodzi o samą rozbiórkę, to powinna się składać z następujących etapów: demontażu okien i drzwi, demontażu elementów stalowych i dachu, wyburzenia ścian działowych, nośnych oraz piwnicznych. Nie sposób nie wspomnieć też o wywożeniu odpadów budowlanych. W tym celu przydadzą się wcześniej wspomniane kontenery oraz wsparcie firmy, która się tym zajmuje i będzie na bieżąco odbierać nieczystości. Dzięki temu prace będą przebiegać nie tylko bezpiecznie, ale również sprawnie i komfortowo.