Skip to main content

Aby pozbyć się dużej ilości odpadów powstających w wyniku remontu czy przebudowy, trzeba zamówić kontener na gruz. To jedyny wygodny i szybki sposób na utylizację gruzu. Jeśli nie wiesz, jaki pojemnik wybrać, przeczytaj poniższy wpis. Znajdziesz w nim garść porad, co wziąć pod uwagę, zamawiając kontener.

Jeśli pierwszy raz robisz remont czy przebudowę lub pierwszy raz zamawiasz kontener, faktycznie może być ci trudno oszacować, jakiej wielkości pojemnik będzie ci potrzebny.

Jaką pojemność mają kontenery na gruz?

Firmy zajmujące się kontenerowym wywozem odpadów dysponują zwykle kontenerami wielkości od 2 m³ do 8 m³ oraz tzw. big bagami o pojemności 1 m³. Do typowych remontów mieszkalnych zazwyczaj wystarczające są pojemniki o objętości 7 m³, do prac o większym zakresie lepiej zdecydować na kontener większy. Jeśli planujesz naprawdę niewielki remont małego pomieszczenia, na przykład samej łazienki czy kuchni, może wystarczyć kontener 5-6 m³, a jeśli zamierzasz wykonać tylko drobne prace naprawcze, zdecyduj się na wygodną big bag.

Jeśli wahasz się nadal, która wielkość będzie odpowiednia, wybierz raczej większy kontener na gruz. Różnice w cenie nie są aż tak duże. Lepiej, żeby w kontenerze zostało trochę wolnego miejsca niż żeby trzeba było zaraz zamawiać drugi kontener. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, możesz także poradzić się pracownika firmy zajmującej kontenerowym wywozem odpadów. Na podstawie opisu planowanych prac oraz metrażu mieszkania czy innych danych doświadczony pracownik z pewnością doradzi ci, jaka wielkość będzie odpowiednia w twoim przypadku.

Różne rodzaje kontenerów na odpady

Warto pamiętać, że pojemniki, jakimi dysponują firmy, mają nie tylko różne wielkości, ale także różne konstrukcje. Jeśli masz do oddania inne odpady niż czysty gruz, trzeba wziąć pod uwagę także rodzaj pojemnika. Do odpadów lekkich, na przykład folii czy papieru stosuje się pojemniki z pokrywą. Do odpadów zmieszanych dostępne są także kontenery większe, mieszczące nawet ponad 30 m³ odpadów.