Jeśli przeprowadzamy niewielki remont i nie chcemy zamawiać kontenera, to możemy się zdecydować na zgromadzenie gruzu w specjalnym worku, w którym zostanie on od nas odebrany.
Worki na gruz — big bag
Worki na gruz można kupić we wszystkich większych sklepach budowlanych. Są one bardziej wytrzymałe niż zwykłe worki na odpady. Dobrze sprawdzają się w przypadku mniejszej ilości gruzu oraz wtedy, kiedy ustawienie kontenera nie jest możliwe. Worki dostępne na rynku mają pojemność od 50 do 250 litrów. W zależności od materiału, z którego zostały wykonane worki, można je podzielić na:
- worki polipropylenowe powlekane — chronią zgromadzone w nich odpady przed wilgocią, dlatego dobrze nadają się do materiałów pylących,
- worki polipropylenowe niepowlekane — zwane też oddychającymi, mogą być przeznaczone również do przechowywania żywności.
Worki typu big bag są to worki brezentowe, które najczęściej wykorzystywane są na placach budowy. Mają pojemność od 1 do 2 ton. Są bardzo wytrzymałe, dlatego są najlepszym wyborem na odpady poremontowe.
Wynajęcie worka na gruz
Pamiętajmy, że gruzu nie możemy wyrzucać wraz z innymi odpadami komunalnymi. Nie możemy go też składować na działce. Grozi za to grzywna w wysokości do 500 zł. Możemy wywieźć samodzielnie gruz na najbliższe składowisko śmieci, ale wtedy potrzebny będzie pojemnik na gruz oraz odpowiedni środek transportu. Wysypiska śmieci pobierają opłatę, której wysokość uzależniona jest od rodzaju odpadów. Dobrym rozwiązaniem może też być wynajem worków wraz z wywozem powstałego po remoncie gruzu. Jest to korzystne rozwiązanie, bo nie musimy kupować własnego worka na gruz i mamy zapewniony odbiór gruzu po zakończonym remoncie. Jeśli wybieramy worek na gruz z powodu braku miejsca na posesji, to musimy też zwrócić uwagę na to, czy będzie możliwy wjazd pojazdu, który ma go odebrać. Nie wszystkie firmy podejmują się odbioru gruzu w przypadku wąskiego wjazdu. Po odbiorze gruzu powinniśmy też dostać kartę przekazania odpadu.