Kontenery na gruz dostępne są w wielu rodzajach. Wybór kontenera powinien zależeć od ilości odpadów, jakie chcemy w nim umieścić. Przy oddawaniu gruzu wygodniejsze są kontenery otwarte, natomiast przy odpadach wielomateriałowych – zamknięte. Prawo zabrania składowania kontenera na gruz na własnej posesji, a odpady po remoncie, modernizacji budynku czy innych pracach budowlanych, muszą trafić do utylizacji.
Przepisy prawne
Według przepisów prawnych podczas remontu należy zamówić specjalny kontener do wywożenia gruzu. Gruz budowlany należy do innej kategorii śmieci niż odpady komunalne, dlatego musi być poddawany utylizacji. Standardowe opłaty za śmieci nie obejmują odpadów budowlanych. Za nielegalne pozbywanie się gruzu grozi mandat w wysokości od 20 do 5000 zł. Natomiast za nieutrzymanie czystości i porządku przy swojej nieruchomości można zapłacić mandat 1500 zł. Na rynku istnieją firmy, które zajmują się wypożyczaniem pojemników na odpady po budowie, przebudowie nieruchomości, remoncie mieszkania czy termomodernizacji budynku. Firmy oferują kompleksowe usługi, od dostarczenia kontenera, przez wywóz śmieci, ich utylizację, aż po niezbędne dokumenty do prowadzenia ewidencji odbieranych odpadów. Posiadają specjalne samochody, które są przystosowane do transportowania wszystkich rodzajów pojemników. Oprócz tego zapewniają wywóz starych mebli czy śmieci wielkogabarytowych generowanych po porządkach piwnic i strychów.
Co wolno, a czego nie?
Kontenerów na gruz można używać do wyrzucania elementów betonowych, z cegły, ceramiki styropianu, folii, tynków, płyt gipsowo-kartonowych, framug okiennych, drzwiowych, ale również drewna, papieru lub metalu. Natomiast nie wolno w nich umieszczać sprzętów RTV i AGD, np. starych telewizorów czy monitorów, lodówek, baterii, żarówek, opon lub eternitu. Takie śmieci muszą być utylizowane w odrębny sposób. Do grupy odpadów budowlanych i rozbiórkowych wchodzą pozostałości po takich pracach jak tynkowanie, tapetowanie, ocieplanie, wymiana podłóg, wykładzin i oklein. Należy do nich też wymiana stolarki budowlanej drzwiowej i okiennej oraz bieżąca konserwacja oraz modernizacja pomieszczeń w nieruchomościach zamieszkałych.