Skip to main content

Remont lub przebudowa domu są równoznaczne z wyprodukowaniem sporej ilości odpadów budowlanych. Tego rodzaju śmieci wymagają specjalnego zagospodarowania, dlatego warto wynająć do ich utylizacji profesjonalną firmę. Oferuje ona nie tylko wywóz i recykling odpadów, ale również wynajem odpowiedniego kontenera.

Pojemność odpowiednia do potrzeb

Jednym z podstawowych elementów, na jaki trzeba zwrócić uwagę podczas wynajmowania kontenera na gruz, jest jego pojemność. Firmy, które świadczą tego typu usługi mają zazwyczaj w ofercie pojemniki o różnej objętości, a właśnie od niej zależy wysokość ponoszonej za wynajem opłaty.

Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie wybór takiego kontenera, który zostanie w całości zapełniony i jednorazowo wywieziony. Stąd też konieczne jest oszacowanie, jak dużo odpadów może powstać podczas wykonywanych prac. Najwięcej gruzu pozostaje po wyburzaniu budynku lub jego części. Jeśli takie prace są planowane, niezbędne będzie wynajęcie kontenera na gruz o pojemności nawet 34 m3. Tego typu pojemnik sprawdzi się też wówczas, gdy w sąsiedztwie domu są wycinane duże drzewa lub ich większa liczba. Jeśli natomiast prace ograniczają się do malowania czy przesunięcia pojedynczej ścianki działowej – ekonomiczniejszym rozwiązaniem będzie kontener o pojemności 2-5 m3.

Formalności i koszty usługi

Wybór firmy, która oferuje kontenerowy wywóz odpadów budowlanych i wypożycza pojemniki to dopiero pierwszy krok w rozwiązywaniu problemów legalnego pozbycia się odpadów poremontowych. Im większy pojemnik i im mniej prywatnego terenu mamy do dyspozycji, tym więcej trzeba załatwić formalności. Najmniejszy kłopot z ustawieniem kontenera mają właściciele domów jednorodzinnych, bowiem zawsze znajdzie się trochę miejsca w ogrodzie lub na podwórku. W zbiorowym budownictwie niestety trzeba uzyskać zgodę zarządcy, administracji budynku lub właściciela, jeśli mieszkamy w kamienicy prywatnej. W wielu przypadkach za ustawienie pojemnika na gruz trzeba dodatkowo zapłacić, a już szczególnie takie koszty naliczają władze miasta, jeśli do tego celu wykorzystamy publiczny chodnik, trawnik lub pas jezdni. Kary za nielegalne wyrzucanie gruzu lub ustawienie pojemnika bez zezwolenia są bardzo wysokie, dlatego warto dmuchać na zimne i postarać się o odpowiednie zaświadczenie.