Skip to main content

Wywożenie gruzu, w przypadku prac remontowych czy budowlanych, przeprowadzanych w bloku, jest szczególnie utrudnione, ze względu na ograniczą przestrzeń, na której może stanąć kontener. W przypadku postawienia go na chodniku, potrzebne nam będzie specjalne pozwolenie. Z kolei decydując się na postawienie kontenera przed blokiem, na przykład na podwórku, narażamy się na zastawienie nim całej rekreacyjnej przestrzeni.

Dlatego kontenery na gruz, najczęściej stosowane pod blokami, to kontenery typu Mulda lub specjalne worki, tak zwane „big bag”. Z naszego wpisu dowiesz się, jaka jest między nimi różnica.

Mulda

Planując jakiekolwiek prace remontowe w bloku, musimy sobie przede wszystkim zdać sprawę, że to my, jako organizator budowy, mamy obowiązek wywozu gruzu. W tym celu, warto zdać się na usługi profesjonalnej firmy, dysponującej niezbędnymi samochodami oraz sprzętem, potrzebnymi do zorganizowania wywózki lub posiadającej kontenery na wynajem.

Pamiętajmy, że w takim kontenerze możemy także gruz przechowywać, dzięki czemu zachowamy czystość i porządek.

Do niewielkich przejść, chodników i uliczek, zwłaszcza w blokach, idealnie nadają się kontenery na gruz typu „Mulda”, dowożone pod bloki i balkony za pomocą małego samochodu dostawczego. Nie zajmują zbyt dużo miejsca i są niezwykle zwrotne.

Worki

Innym sposobem na pozbycie się gruzu lub jego przechowywanie do momentu wywiezienia, jest zamówienie tak zwanych kontenerów elastycznych, czyli worków Big Bag. Tego typu kontenery zapewniają bezpieczny transport oraz ułatwiają składowanie materiałów sypkich, przede wszystkim gruzu. Produkuje się je ze sztucznego, wytrzymałego tworzywa, a jednocześnie nadającego się do recyklingu.

Organizując prace budowlane w bloku, warto pamiętać o jeszcze jednej zasadzie. Do momentu wywozu śmieci, umieśćmy je w przestronnym miejscu, w którym nie będą przeszkadzały w pracach budowlanych. Zwłaszcza worki wypełnione gruzem są dość nieforemne i utrudniają przemieszczanie się po miejscu budowy.