Skip to main content

Usługę wywozu gruzu zamawia się wtedy, gdy jest go na tyle dużo, że samodzielne wywożenie byłoby czasochłonne i nieopłacalne. Niektórzy jednak wolą przyoszczędzić i na własną rękę zając się odpadem. Często jednak okazuje się, że transport jest bardziej problematyczny, niż się wydaje. Sprawdź, jakie problemy mogą pojawić się przy wywozie gruzu.

 

Problemy wąskich uliczek, działek i bram

 

Budowa domu, rozbiórka czy generalny remont generują spore ilości odpadów budowlanych, z czego przeważającą część stanowi gruz. Odpady budowlane i rozbiórkowe należy oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych danej gminy. Najlepiej kontener na gruz wynająć jeszcze przed rozpoczęciem prac, ponieważ z czasem może się okazać, że jest jego dużo więcej, niż początkowo się wydawało. Przy mniejszych ilościach można np. skorzystać z przyczepki lub gruz ładować w worki typu Big Bag. Są to jednak rozwiązania zajmujące mnóstwo czasu i energii. Zdecydowanie łatwiej jest skorzystać z firmy, która jednego dnia podstawi kontener, a innego zabierze go wraz z naszymi odpadami. W wielu przypadkach będzie to tańsze niż kombinowanie na własną rękę.

W naszej firmie dostępne są małe kontenery typu Muldy, których pojemność wynosi 2 m3 lub 3 m3. Doskonale sprawdzają się na małych działkach i niewielkich placach, gdzie kontenery o standardowych wymiarach byłyby za duże. Można je także postawić bezpośrednio przed klatką schodową lub balkonem mieszkania. Zdecydowanie łatwiej je przetransportować wąskimi uliczkami w ścisłej zabudowie. Przewozi się je autami typu Iveco, których szerokość wynosi jedynie 210 cm. Dzięki temu zmieszczą się w większości bram.

 

Wywóz gruzu w trudnych warunkach drogowych

 

Duże projekty budowlane generują mnóstwo różnego rodzaju odpadów. Zdarza się tak, że niektóre z nich (np. azbest) są szkodliwe dla środowiska lub trujące dla człowieka. Wtedy nie wolno pozbywać się ich na własną rękę. Trzeba zatrudnić firmę, która ma odpowiednie uprawnienia do takiego transportu. Także sam odbiór odpadów może być utrudniony. Dzieje się tak na dużych placach budowy i rozkopanych drogach, gdzie grunt nie jest utwardzony, a deszcze dodatkowo stwarzają błoto, w którym wkopują się samochody osobowe. W takim wypadku najlepiej sprawdzają się wywrotki 4-osiowe, czyli pojazdy transportujące z napędami na wszystkie osie. Ich udźwig może sięgać nawet do 25 ton. Jeśli jednak warunki drogowe nie są tak uciążliwe, można skorzystać z ciągnika. Firma Sawo Recykling ze Zgierza dysponuje ciągnikiem z naczepą zdolnym zabrać około 30 m3 odpadu. Jest to rozwiązanie tańsze niż wywrotka, jednak dojazd do placu budowy musi być szeroki i utwardzony. W celu zasięgnięcia dokładniejszych informacji co do wywozu odpadów budowlanych w specyficznych warunkach zawsze można się z nami skontaktować. Lepiej jest zasięgnąć informacji przed pracą niż później zablokować drogę lub zakopać się na placu budowy.