Skip to main content

Odpady gabarytowe powstają najczęściej podczas remontów, prac budowlanych, zmian wystroju wnętrza czy w związku ze zużywaniem się wyposażenia domów i mieszkań. Nie wolno ich wyrzucać do standardowych pojemników na odpady ani wywozić na nielegalne wysypiska czy pozbywać się w nielegalnych miejscach. Niewłaściwe obchodzenie się z każdego rodzaju odpadami zagrożone jest karą grzywny do 5 000 zł. Dlatego warto wiedzieć, co można wyrzucić do kontenera na odpady wielkogabarytowe.

Czym są odpady wielkogabarytowe i co się do nich zalicza?

Odpady wielkogabarytowe to najczęściej odpady produkowane przez gospodarstwa domowe. Ich wielkość i rodzaj nie nadają się do umieszczenia w standardowych pojemnikach na odpady. Umieszczane muszą być w kontenerach na odpady wielkogabarytowe, które odbierane są przez firmy specjalizujące się w wywożeniu odpadów. Do gabarytów zaliczamy:

  • wersalki, kanapy, łóżka, stelaże drewniane, materace;
  • wyposażenie domu, typu suszarki na pranie, dywany, deski do prasowania, karnisze, lustra, lampy;
  • stare meble, regały, szafy i szafki, biurka, krzesła;
  • meble ogrodowe drewniane i rattanowe, duże donice;
  • wózki dziecięce, sanki, dużych rozmiarów zabawki;
  • puste walizki, obrazy, łóżeczka dziecięce, rowery, wyposażenie rowerów.

W przypadku gabarytów, zawierających szklane elementy, należy je usunąć, aby nie stanowiły zagrożenia dla innych.

Czego nie zalicza się do gabarytów?

Przede wszystkim do gabarytów nie zalicza się sprzęt elektryczny i elektroniczny, tzw. elektrośmieci, np. lodówki, telewizory, komputery, radia, sprzęt AGD, RTV. W kontenerze na gabaryty nie możemy umieścić także odpadów budowlanych, poremontowych, części samochodowych, choinek, sprzętu oświetleniowego, odpadów sanitarnych, urządzeń budowlanych, np. wiertarek, maszyn do szycia.