Segregacja odpadów to nie tylko oddzielanie papieru od szkła czy plastiku i umieszczanie ich w odpowiednich, przeznaczonych na nie koszach na śmieci. W codziennym życiu zużywamy bowiem nie tylko przedmioty powszechnego użytku, czy też stajemy przed koniecznością uporania się z opakowaniami po produktach spożywczych, lecz także mierzymy się z utylizacją większych sprzętów.
Co zrobić ze starą pierzyną czy niepotrzebnym wózkiem? Czym właściwie są odpady wielkogabarytowe i co z nimi zrobić?
Definicja odpadów wielkogabarytowych
Odpady wielkogabarytowe to odpady, których rozmiary wykraczają poza przyjęte standardy odpadów komunalnych. Będą to zatem przedmioty, które ze względu na swoje rozmiary i wagę nie mieszczą się do pojemnika na pozostałe śmieci. Są to:
- meble
- materace
- dywany
- wózki dziecięce
- stara stolarka okienna
- suszarki na pranie
- deski do prasowania
- rowery
- duże zabawki
Utylizacją tego typu odpadów zajmują się wykwalifikowane firmy, odbierające odpady od klienta. Zbiórki tego typu odpadów organizują także raz na jakiś czas zakłady komunalne, jednak wówczas należy samodzielnie dostarczyć je we wskazane miejsce.
Co odpadem wielkogabarytowym nie jest?
Nie wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest odpadem wielkogabarytowym; równie ważne będzie zrozumienie, co nim nie jest.
Przede wszystkim nie będą to zużyte, stare sprzęty elektryczne. Nie mylmy także odpadów wielkogabarytowych z odpadami pobudowlanymi, takimi jak deski drewniane, belki, panele, ramy okienne, drzwi czy płoty.
Nie zaliczać będą się do nich także odpady poremontowe: wanny, umywalki, muszle toaletowe lub spłuczki, grzejniki czy płytki. Części samochodowe, motorowery i kosiarki spalinowe to również sprzęty codziennego użytku, które nie są odpadami wielkogabarytowymi, ale grupowane są osobne kategorie.
Chrońmy naszą planetę już dzisiaj, prowadząc odpowiedzialną i rozsądną politykę gospodarowania odpadami, w tym także odpadami o większych gabarytach.