Skip to main content

Wiele osób decyduje się na wyremontowanie mieszkania na własną rękę. Czasami wiąże się to z wyburzaniem ścian: łączeniem kuchni z salonem, czy wymianą drzwi. Te prace generują zawsze większe lub mniejsze ilości gruzu, których z mieszkania trzeba się jakoś pozbyć. Gruzu nie wolno jednak wyrzucić do śmietnika, jest to niezgodne z wytycznymi dotyczącymi zasad recyklingu. Jak więc sobie z nim poradzić?

Kontener

Aby pozbyć się z domu gruzu, niezbędny będzie specjalny kontener na gruz. Skąd go wziąć? To proste. Wystarczy znaleźć dobrą firmę oferującą wynajem kontenerów. Pracownicy podstawią kontener pod wskazany przez nas adres. Gdy go zapełnimy, wystarczy, że zadzwonimy do firmy z prośbą o jego zabranie… i to wszystko. Firma zajmie się profesjonalnym recyklingiem gruzu, my nie musimy się już o nic martwić. Do kontenera możemy załadować również inne „niestandardowe” śmieci, których nie wolno wyrzucać do śmietnika: elektrośmieci, stare meble czy resztki farb i lakierów. Odbiór kontenera może nastąpić ustalonego dnia, lecz wiele osób umawia się tak, że zadzwonią po kierowcę, gdy kontener będzie pełny. Wtedy też mogą od razu zamówić podstawienie drugiego kontenera, jeśli nie wszystko, co chcieli wyrzucić, zmieści się w pierwszym.

Transport

Jak dostarczyć gruz do kontenera? To wszystko zależy od bloku, w jakim mieszkamy. Jeśli nie ma w nim windy, a kontener da się podstawić tuż pod okno mieszkania, warto rozważyć wynajem specjalnego rękawa. Jeden jego koniec stabilnie montuje się w oknie mieszkania, a drugi w kontenerze. Gruz z mieszkania po prostu wrzuca się do rękawa, a ten spada do kontenera. W ten sposób nie można wyrzucać jednak śmieci, które mogłyby zapchać rękaw. Czasami jednak kontenera nie da się postawić pod oknem. Wtedy gruz trzeba do niego samodzielnie zanieść. W tym celu należy kupić specjalne worki do gruzu, dostępne w każdym sklepie budowlanym.