Skip to main content

Osoby, które kupują lub dziedziczą mieszkanie, zazwyczaj chcą wyremontować je po swojemu. Często robią to na własną rękę, aby remont kosztował jak najmniej. Nieraz nowa aranżacja wymaga wyburzenia choćby niewielkiej ścianki. Jednak nawet z małej ściany oddzielającej w kawalerce kuchnię od pokoju uzyskuje się kilka worków gruzu. Czy w tym przypadku właściciele mieszkania muszą wynajmować rękaw, którym pozbędą się gruzu z mieszkania?

Nieobowiązkowy, lecz wygodny

Wynajęcie rękawa nie jest obowiązkowe, jednak bardzo wygodne, zwłaszcza gdy mieszkanie znajduje się na wysokim piętrze w bloku bez windy, a do tego gruzu jest bardzo dużo. Rękaw montuje się jednym końcem w oknie remontowanego mieszkania, a drugim w specjalnym kontenerze na odpady budowlane, postawionym tuż pod blokiem. Gruz wyrzuca się po prostu do rękawa, a ten trafia bezpośrednio do kontenera. Dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędza się dużo czasu. Gruzu nie trzeba pakować w worki, ani znosić do kontenera ręcznie. Jest to też bezpieczniejsza metoda – worek z gruzem może pęknąć od ciężaru podczas znoszenia go po schodach. Dzięki rękawowi do gruzu nie brudzimy także workami klatki schodowej i nie musimy jej potem po sobie sprzątać.

Nie wszystko się zmieści

Pamiętajmy, że podczas remontu na własną rękę i tak nie unikniemy znoszenia rożnych przedmiotów do kontenera. Gdy wynajmiemy kontener na gruz, możemy do niego wrzucić inne niewygodne śmieci, np. stary tapczan czy ławę. Do kontenera możemy wyrzucić również stary sprzęt RTV i AGD, który poddany będzie recyklingowi. Rękaw do gruzu, jak sama nazwa wskazuje, jest zatem polecany do usuwania gruzu i innych drobnych śmieci.