Skip to main content

Odpady styropianowe to nie tylko pozostałości budowlane, w postaci pozostałości na przykład po izolacji, lecz także opakowania po popularnych sprzętach AGD. To, jak będziemy z nim postępować, zależy przede wszystkim od tego, jakie jest jego pochodzenie i jakie było jego przeznaczenie. Nie wiesz, co zrobić ze styropianem? Przeczytaj nasz wpis!

Pozostałości po sprzętach

Kupiłeś lodówkę, pralkę lub inny sprzęt AGD bądź RTV i nie wiesz, co zrobić z pozostałymi po nich odpadami styropianowymi?

Jeśli są to odpady niezabrudzone, możemy wrzucić je do naszego osiedlowego śmietnika, a dokładniej do pojemnika, oznaczonego kolorem żółtym. Tam też wyrzucimy papier, tekturę, gazety, folie opakowaniowe, opakowania metalowe czy wielomateriałowe.

Styropian pobudowany

Zupełnie inaczej sprawa się ma ze styropianem pobudowanym, zabrudzonym także innymi materiałami budowlanymi.

Do wyboru mamy dwie możliwości:

  • Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych
  • korzystanie z usług wyspecjalizowanych firm

Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych to idealne rozwiązanie dla osób, dysponujących własnym transportem i samochodem. Po skończeniu budowy możemy zawieźć odpady styropianowe do miejskiego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Są one otwarte są w różnych godzinach i w różnych dniach tygodnia, dzięki czemu możemy wybrać sami odpowiadający nam termin. Odpady zazwyczaj można do nich zawozić przez cały tydzień, w godzinach od 08:00 do 16:00.

Aby zorientować się, gdzie na naszym terenie znajduje się najbliższy taki punkt, najlepiej jest wejść na stronę gminy.

Jeśli natomiast nie dysponujemy własnym transportem, ani też czasem, który moglibyśmy przeznaczyć na samodzielny wywóz styropianu, warto skorzystać z usług wyspecjalizowanych firm, zajmujących się wywozem odpadów budowlanych.

Dysponują one specjalnymi kontenerami, wykonanymi z wytrzymałych i trwałych materiałów, takich jak stal, na odpady komunalne. Są one odporne na korozję oraz uszkodzenia mechaniczne.