Skip to main content

Podczas przeprowadzania prac porządkowych i remontowych produkuje się znaczne ilości odpadów, od resztek materiałów budowlanych poprzez gruz po zużyte meble, wykładziny, rośliny czy nawet ziemię. Umieszczenie ich w cienkich workach na śmierci jest nieefektywne i nieekonomiczne, natomiast próba wyrzucenia gruzu do pojemników na odpady komunalne wiążę się z wysokimi karami finansowymi. W przypadku takich sytuacji konieczne jest zaopatrzenie się w profesjonalne pojemniki do gromadzenia odpadów. Które rozwiązanie jest jednak lepsze – worki Big Bag czy stalowe kontenery?

Pojemnik na drobne remonty

Worki Big Bag to rodzaj elastycznego opakowania w postaci dużej, zaopatrzonej w uchwyty torby, która jest wykonana z wytrzymałej i nadającej się do recyklingu tkaniny polipropylenowej. Są również jednym z najczęściej używanych typów pojemników do pakowania, przechowywania i transportu wielu produktów sypkich, dlatego firmy budowlane chętnie wykorzystują je do zbierania odpadów. Worki Big Bag są lekkie i wygodne do ustawiania jeden na drugim, a gdy są puste, można je bez problemu składać, co znacznie oszczędza przestrzeń podczas przechowywania bądź transportu. Dzięki temu przydają się na posesjach, na których brakuje miejsca na ustawienie stalowego kontenera. Ich cena jest niższa niż koszt wypożyczenia kontenera o tej samej objętości. Warto jednak pamiętać, że ładowność worków jest mocno ograniczona (co jest związane ze specyfiką oraz sposobem ich odbierania), a w przypadku wypożyczenia należy zwrócić uwagę na rodzaj odpadów, które można w nich przechowywać. Worki Big Bag idealnie sprawdzają się przy drobnych pracach budowlanych.

Do większych i bardziej wymagających zadań

Kontenery to mocne, wykonane ze stali pojemniki, do których odpady można wrzucać bez obaw o naruszenie konstrukcji. Kontenery można wykorzystać do wywozu szerokiej gamy treści, w tym do drewna, tworzywa, gruzu, makulatury, folii i starych mebli. Nadają się również do składowania papy, piasku, ziemi, innych materiałów sypkich, odpadów komunalnych, wielkogabarytowych odpadów komunalnych oraz lekkich odpadów organicznych takich jak kora, większe gałęzie czy liście. W przypadku zamówienia kontenera dostępne są warianty odkryte i zakryte – te drugie pozwalają zabezpieczyć odpady przed działaniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych (np. ochrona drewna bądź makulatury przed deszczem). Kontenery znajdują zastosowanie nie tylko przy rozległych rozbiórkach i remontach, ale mogą być również wykorzystywane przez właścicieli domów do sprzątania. W zależności od potrzeb można zdecydować się na odpowiednio duży gabaryt – dostępne na rynku kontenery mają od kilku do kilkudziesięciu metrów sześciennych objętości. Warto również zaznaczyć, że przy zdecydowaniu się na większy kontener koszt wypożyczenia w przeliczeniu na jednostkę objętości jest niższy niż w przypadku worków Big Bag.

W razie problemów z wyborem pojemnika warto poradzić się pracowników firmy zajmującej się wywozem gruzu i odpadów budowlanych. Eksperci będą w stanie wskazać optymalne rozwiązanie do konkretnego przypadku.