Jest wiele sposobów na rozbiórkę budynków. Wybór sposobu demontażu uzależniony jest od wielkości obiektu, na którym będą przeprowadzane prace, ilości kondygnacji, materiałów, z których budynek został wzniesiony i okolicznej zabudowy oraz uzyskania stosownych pozwoleń.
Obiekt budowlany zbudowane z betonu można niszczyć:
- mechanicznie z wykorzystaniem sprzętu ciężkiego, dźwigów, koparek, koparkoładowarek lub kul uderzeniowych,
- z wykorzystaniem specjalnie rozmieszczonych ładunków wybuchowych,
- termicznie np. palnikami plazmowymi,
- z wykorzystaniem innych metod np. mas pęczniejących.
Kontenery, rękawy zsypowe
Bez względu na rodzaj wykonywanych prac podczas wyburzania powstają znaczne ilości gruzu pobudowanego, który należy zagospodarować. Do jego wywozu można wykorzystać kontenery na odpady i przystosowane do ich transportu samochody ciężarowe. Jeżeli nie dysponujemy samodzielnym sprzętem, warto skorzystać z usług firmy, która zajmie się odbiorem, transportem i dostarczeniem niezbędnego oprzyrządowania.
Organizację pracy i usuwanie gruzu z wysokich kondygnacji, kiedy rozbiórka dokonywana jest stopniowo lub ręcznie, ułatwia rękaw zsypowy instalowany na rusztowaniu lub bezpośrednio mocowany do okna czy stropu. Dzięki niemu zmniejsza się zapylenie w środowisku pracy oraz zwiększa efektywność robót.
Rękawy zsypowe dzięki modułowej konstrukcji są łatwe w transporcie, a odporny materiał, z którego są wykonane chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Są instalowane i wzmacniane przy pomocy łańcuchów oraz dostosowane długością do indywidualnych zapotrzebowań. Dzięki rękawom gruz ląduje bezpośrednio w kontenerach, taczce lub workach na odpady, gdzie jest zbierany i stopniowo wywożony z placu budowy.
Ochrona pracowników
Podczas rozbiórki niezwykle ważne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa i przestrzeganie norm budowlanych. Pracownicy powinni być wyposażeni w kaski ochronne, odzież i buty oraz mieć zapewnione narzędzia do wyburzania dostosowane do charakteru przeprowadzanych prac.