Skip to main content

Pochodną wszelkich prac budowlanych, czy to rozbiórkowych, czy remontowych, jest zalegający na przejściach i w wyznaczonych do tego miejscach gruz.

Na szczęście istnieje kilka sposób, aby sobie z nim poradzić. Jak wywieźć gruz nawet z wąskich wjazdów, charakterystycznych dla na przykład starych kamienic, dowiesz się z naszego wpisu.

Kontenery

Przede wszystkim zdajmy sobie sprawę, że to my, jako organizator budowy, mamy obowiązek wywozu gruzu z placu budowy.

W tym celu, warto zdać się na usługi profesjonalnej firmy, zajmującej się kontenerowym wywozem gruzu oraz odpadów budowlanych. Dysponuje ona bowiem niezbędnymi samochodami oraz sprzętem, potrzebnymi do zorganizowania wywózki.

Kontener na odpady można też wynająć; wówczas możemy przechowywać w nim gruz i inne odpady przed ich wywiezieniem. Dzięki temu zachowamy czystość i porządek, a także przyczynimy się do prawidłowej utylizacji odpadów. Pamiętajmy, aby nie wrzucać do niego odpadów niebezpiecznych.

Zwracajmy uwagę, czy wybrana przez nas firma dysponuje kontenerami typu „Mulda”, idealnie nadającymi się do niewielkich przejść, chodników i uliczek, zwłaszcza w kamienicach. Kontenery takie mogą zostać dowiezione także pod bloki i balkony za pomocą małego samochodu dostawczego. Pamiętajmy, że w centrach dużych miast nie ma możliwości podstawienia dużych kontenerów. Nie zajmują zbyt dużo miejsca i są niesamowicie zwrotne.

Worki

Innym sposobem na pozbycie się gruzu jest zamówienie w specjalnej firmie tak zwanych kontenerów elastycznych, czyli innymi słowy worków Big Bag. Zapewniają one bezpieczny transport i ułatwiają składowanie materiałów sypkich, w tym właśnie gruzu. Wyprodukowane zostały ze sztucznego, wytrzymałego tworzywa, a jednocześnie nadają się do recyklingu.

Pamiętajmy, że do momentu wywozu śmieci, należy umieścić je w miejscu przestronnym, w którym nie będą przeszkadzały w pracach budowlanych. Wypełnione gruzem, są bowiem dość nieforemne i mogą utrudniać przemieszczanie się po miejscu budowy.