Skip to main content

Co zrobić ze skoszoną trawą z naszej działki? Gdzie wywieźć połamane gałęzie i przekwitłe kwiaty? Jeśli nie wiesz, jak ich się pozbyć, zapoznaj się z naszym najnowszym wpisem.

Odpady zielone czyli co?

Odpady zielone można podzielić na dwie główne grupy.

Pierwsza to odpady komunalne, które składają się z części roślin pochodzących z pielęgnacji terenów zielonych oraz prywatnych ogródków i działkowych, czyli:

  • łodygi
  • chwasty
  • drobne pędy
  • trociny
  • owoce i warzywa

Drugą grupę stanowią resztki kuchenne, czyli na przykład obierki bez odpadów pochodzenia zwierzęcego. Wedle obowiązujących przepisów nie mogą one znaleźć się w pojemnikach razem z innymi typami odpadów. Co zatem z nimi zrobić?

Wywóz odpadów zielonych

Jeśli jesteśmy właścicielami działki, odpady zielone możemy wykorzystać na kompostownik. Naturalny nawóz przyda się pod uprawę warzyw, które będą rosły dużo lepiej.

Innym sposobem na uporanie się z nimi jest zamówienie kontenera, zwłaszcza jeśli ilość odpadów przekracza 2-3m3. Następnie specjalistyczna firma zajmie się wywozem takiego kontenera.

Jeśli odpadów jest mniej, wystarczą worki typu big bag. Zmieści się w nich około 1-3m3 odpadów zielonych.

Możemy także połączyć samodzielne poradzenie sobie z odpadami z zamówieniem wyspecjalizowanej firmy, zajmującej się wywozem odpadów zielonych. Wówczas mniejsze ilości odpadów załadujmy do pojemnika na odpady, a pozostałe odpady w worki i pozostawmy je przy pojemniku na odpady mokre. Zostaną one zabrane przez pracowników profesjonalnej firmy.

Odpady zielone można także osobiście dostarczyć do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych. W przypadku śmieci nie podchodzących z działalności gospodarczej zostaną one przyjęte za darmo.

Warto zdać sobie sprawę, że obecnie segregacja odpadów ma fundamentalne znaczenie dla naszej planety. Jeśli będziemy je poprawnie segregować, przyczynimy się do zachowania jej w czystości. O ile odpady takie jak plastik czy szkło są dość trudnodegradowalne, o tyle odpady zielone nie sprawiają większych trudności.