Skip to main content

Azbest przed laty był bardzo popularnym materiałem budowlanym. Okazało się jednak, że jest on bardzo szkodliwy dla zdrowia. Włókna azbestowe pojawiające się w powietrzu gromadzą się w tkance płucnej i po wielu latach mogą stać się czynnikiem rakotwórczym. 19 czerwca 1997 roku polski rząd przyjął rezolucję, na podstawie której do roku 2032 azbest i eternit mają całkowicie zniknąć z Polski. Wiele osób remontując dom musi więc się go pozbyć ze swojego dachu. Na dachach często też kładziona była papa, która jest z kolei materiałem trudnym do zutylizowania. Jak bezpiecznie i legalnie pozbyć się papy i azbestu ze swojej posesji?

Usuwanie azbestu

Do demontażu dachu, na którym znajduje się azbest, należy zatrudnić specjalną firmę. Jej pracownicy wyposażeni są w środki ochrony dróg oddechowych i wykonają to zadanie w sposób najzdrowszy dla otoczenia. Płyty azbestowe powinni oni zapakować w folię z polietylenu o grubości co najmniej 0,2 mm i zamknąć tak, aby przypadkowe otwarcie paczki było niemożliwe. Azbestu i eternitu nie wolno usuwać na własną rękę.

Wywóz papy i azbestu

Odpady takie jak papa i odpowiednio zapakowany azbest powinny być oznakowane zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarki z 14 sierpnia 1998 r. Do ich wywiezienia należy zamówić odpowiedni kontener na śmieci, dostarczony przez profesjonalną firmę zajmującą się wywozem gruzu i odpadów budowlanych. Przewoźnik wystawia kartę przekazania odpadów – to jego obowiązek. Odpady trafiają na specjalne składowiska, na które zwozi się materiały niebezpieczne. Wywóz tych materiałów przeważnie jest nieco droższy, niż wywóz gruzu. Wynika to z trudnego procesu, jakim jest bezpieczna utylizacja tych odpadów. Jeśli na danej posesji przeprowadzany jest większy remont, należy pamiętać o tym, by papa i eternit nie trafiły do tego samego kontenera, co gruz. Jeśli nie jesteśmy pewni, co może trafiać do poszczególnych kontenerów na odpady, warto zapytać o to w doświadczonej firmie oferującej wywóz gruzu.